30.07.2021, Cuma
25 °C / 40 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. Öztürk’den Soylu’ya ‘Acıpayam’ı afet bölgesi ilan...

Öztürk’den Soylu’ya ‘Acıpayam’ı afet bölgesi ilan edecek misiniz?’ sorusu

Haber Merkezi - 27 Mart 2019 Çarşamba - 17:52 Öztürk’den Soylu’ya ‘Acıpayam’ı afet bölgesi ilan edecek misiniz?’ sorusu

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, 5.7 büyüklüğünde depremin meydana geldiği ve artçı sarsıntıların devam ettiği Acıpayam ile ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi verdi.

A- A+

İYİ Parti Milletvekili Yasin Öztürk, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yazılı yanıtlamasını istediği soru önergesinde, “21 Mart tarihinde şahsınız bölgeyi ziyaret ettiği esnada yapmış olduğunuz açıklamada 355 evde maddi hasar (155’i ağır hasarlı) 7 tanesi 4 şiddetinin üzerinde 453 artçı sarsıntı yaşandığını ifade ettiniz. Son olarak 27 Mart 2019 tarihinde de 4,3 şiddetinde artçı deprem olmuş, hemen hemen her gün hafif büyüklükte de olsa art arda depremler meydana gelmesi, bölge halkının konuyla ilgili tedirginliğini daha da arttırmıştır” diyerek, şu soruların yanıtını istedi:

1-Denizli ili Acıpayam ilçesinde geçtiğimiz günlerde meydana gelen depremler sonrasında ne gibi çalışmalar yapılmıştır?

2-Hasar gören binalara yönelik olarak bu güne kadar neler yapılmıştır?

3-Denizli ilimiz 1. Derece deprem bölgesi olduğundan, yapılaşma ve imar durumuyla ilgili olarak, yeni bir planlama ve düzenleme yapılması yönünde çalışmalarınız mevcut mudur?

4-Acıpayam ilçesinin, şimdiden “Afet Bölgesi” ilan edilmesi ve daha etkili çalışmalar yapılmasıyla ilgili acilen neler yapmayı planlıyorsunuz?

5-TOKİ marifetiyle yapılan 29 Eylül 2013 tarihinde dönemin Başbakanı olan Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılan, Acıpayam Devlet Hastanesi 5,5 şiddetindeki deprem sonrası boşaltılmış ve hizmet dışı kalmıştır. En zor zamanda hastalara ve yaralılara hizmet vermesi gereken hastanemiz 5,5 şiddetindeki depremde hizmet veremez hale geldi ise ne zaman hizmet verecektir?

6-Bölgedeki esnafın (yaklaşık 2200) SGK, vergi, Bağkur, kredi, Esnaf kefalet kredi borçları ile ilgili bir öteleme çalışması yapmayı düşünüyor musunuz?

7-Deprem bölgesindeki vatandaşlarımız geçimini özellikle tarım ve hayvancılık yaparak sağlamaktadır. Bu vatandaşlarımızın kamu bankalarına olan kredi borçlarını öteleme yapılması ile ilgili çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?