14.07.2020, Salı
23 °C / 38 °C Denizli Hava Durumu

Karaca: 3 ilçede deprem sigortası şartı kaldırıldı

Haber Merkezi - 29 Kasım 2019 Cuma - 13:25 Karaca: 3 ilçede deprem sigortası şartı kaldırıldı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, mart ayındaki depremin meydana geldiği Acıpayam ile ağustos ayında deprem felaketi yaşanan Bozkurt ve Çardak ilçelerinde deprem sigortası zorunluluğunun kaldırıldığını bildirdi.

A- A+

CHP Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, TBMM Genel Kurulu’nda Acıpayam, Bozkurt ve Çardak depremzedelerinin devlet desteğinden yararlanabilmesi için zorunlu deprem sigortası şartı aranmamasını içeren yasa maddesi üzerine bir konuşma yaptı.

“MÜCADELE ETMESEYDİK YASAL DÜZENLEME OLMAYACAKTI”

Depremzedelerin devlet yardımından yararlanabilmesi için deprem sigortası şartını kaldıran yasa teklifinin kabul edilmesinin ardından açıklama yapan Karaca “Acıpayam depremi olduğu günden beri bu kanun değişikliği yapılsın diye uğraşıyoruz. Bugün emeklerimizin karşılığını aldık. Yine de sormak gerekiyor. Acıpayam depreminin üzerinden 9 ay geçti. 9 aydır bu düzenleme neden yapılmadı? Cumhuriyet Halk Partisi olarak mücadele etmeseydik, yaşanan mağduriyetlerin hesabını sormasaydık, ısrarcı olmasaydık bu yasa değişikliği yapılmayacak, Acıpayam depremzedelerinin sorunlarına ilgisiz kalmaya devam edeceklerdi” dedi.

Yasa değişikliğinin gerçekleşmiş olması yeterli bulmadıklarını kaydeden Karaca, “Deprem paralarının nereye harcandığının hesabı halen verilmemiştir. Deprem paralarının nereye harcandığının hesabını veremeyen, depremzedelerin sorunlarına çözüm üretmeyen, sadece TBMM kürsüsünden gerçekle örtüşmeyen söylemlerle vatandaşa umut tacirliği yapanlar Acıpayam, Bozkurt, Çardak depremzedeleri ile ilgili yasa değişikliği teklifi TBMM Genel Kurulu’nda görüşülürken oylamaya katılıp evet oyu vermeyi dahi depremzedelere çok gördüler” ifadelerini kullandı.

“DEPREMZEDELERİN SORUNLARI KISMEN DE OLSA ÇÖZÜLECEK”

Depremzedelerinin sorunlarını her fırsatta dile getirdiklerini ifade eden Karaca “Beklenen kanun değişikliğinin yapılmasıyla depremzedelerin sorunlarının kısmen de olsa çözülecek olması bizi de mutlu ediyor. Depremzedelerin sorunlarına çare üretmeyenler, kendilerine paye çıkarmaya kalkışmak yerine katılmadıkları oylama için depremzedelerden özür dilemeyi düşünüyorlar mı?” diye konuştu.