15.08.2022, Pazartesi
21 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. CHP
  6. /
  7. Karaca: AKP, enkaz iktidarı olduğunu kanıtladı

Karaca: AKP, enkaz iktidarı olduğunu kanıtladı

Haber Merkezi - 4 Ocak 2022 Salı - 11:13 Karaca: AKP, enkaz iktidarı olduğunu kanıtladı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, ekonomik krize dikkat çekerken, AK Parti’yi “enkaz iktidarı olduğunu kanıtladı” sözleriyle eleştirdi.

A- A+

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, yazılı açıklamasında, enflasyonun kontrolden çıkarak rekor üstüne rekor kırdığını, yeniden düzlüğe çıkış için ülkenin fabrika ayarlarına geri dönmesi gerektiğini belirtti.

Ülke kaynaklarının talan edilmesine göz yumulduğunu, Hazine’nin boşaltıldığını kaydeden Karaca, “Geliri artmadığı için enflasyon altında ezilen vatandaşların bankalara ve finansman kuruluşlarına olan borçları krizle birlikte hızla büyüdü. Bireylerin bankalara ve finansman şirketlerine olan konut, taşıt, ihtiyaç ve kredi kartı borcu, takiptekiler de dahil 17-24 Aralık günleri arasında 12,7 milyar lira daha artarak 1 trilyon 17 milyar liraya çıktı. Bu borcun 24,4 milyar lirası vadesinde ödenmediği için takibe alınan kredi ve kredi kartı borçlarından oluşuyor” ifadelerini kullandı.

Bankalar tarafından icraya verilen takipteki borçlarının 18,5 milyar lirasını tüketici kredilerinin, 5,9 milyar lirasını kredi kartlarının oluşturduğuna işaret eden Karaca, şunları kaydetti:

Haberin DevamıReklam

“Bankaların takipteki bu borçlarını düşük bir bedel karşılığında varlık yönetim şirketlerine satıyor olmaları bu rakamı olduğundan daha düşük gösteriyor. Bankaların vatandaştan zamanında tahsil edemedikleri için takibe aldıkları, ancak daha sonra da varlık yönetim şirketlerine sattıkları alacaklarından kaynaklanan vatandaşın borcu da Eylül 2021 sonu itibariyle 30,7 milyar lira olarak açıklandı.

2022’ye elektik, doğal gaz, benzin, motorin, LPG, köprü, yol, tünel, araç muayene tarife ve ücretlerine astronomik zamlarla girildi. Ekonomik güven endeksi, aralık ayında 97,6 değerini alarak 7 ayın en düşük seviyesine geriledi. Cumhuriyet tarihinin en buhranlı günlerini bu halka reva gören AKP iktidarı, enkaz iktidarı olduğunu kanıtladı.”