12.04.2021, Pazartesi
4 °C / 17 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. CHP
  6. /
  7. Kocabay: İktidar kadınlara “itaat et, rahat...

Kocabay: İktidar kadınlara “itaat et, rahat et” anlayışını dayatıyor

Haber Merkezi - 8 Mart 2021 Pazartesi - 12:20 Kocabay: İktidar kadınlara “itaat et, rahat et” anlayışını dayatıyor

CHP Denizli İl Kadın Kolları Başkanı Ayşen Kocabay, iktidar zihniyetinin kadınlara “itaat et, rahat et” anlayışını dayattığını belirtti.

A- A+

CHP Denizli İl Kadın Kolları Başkanı Ayşen Kocabay, partili kadınlar ile birlikte Candoğan Parkı önünde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla açıklamada bulundu. Kocabay, suradaki konuşmasında, 8 Mart’ın sadece eşit ve özgür bir geleceğin iradesi değil, aynı zamanda hak mücadelesi veren tüm kadınlara saygı duruşu olduğunu söyledi.

Kadınların tarih boyunca tüm toplumsal mücadelelerin en ön saflarında yer aldığını, sahip olunan her hakta, edinilen her kazanımda cesur kadınların payı bulunduğunu kaydeden Kocabay, şöyle konuştu:

“Bizim baharımız, 8 Mart’larda alanları dolduran kadınların yan yana gelmesiyle başlar. Peki bugün ülkemizde kadın erkek eşitliği açısından neredeyiz? Dünya Ekonomik Forumu’nun 2020 yılı Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi’ne göre 153 ülke arasında 130. sıradayız. Bu yıl pandemi koşullarıyla derinleşen ekonomik kriz, kadınların yükünü daha da arttırdı. Kadınlar ve erkekler arasında hep var olan gelir eşitsizliği bu dönemde iyice büyüdü. Geniş tanımlı kadın işsizlik oranı yüzde 43’e çıktı.

İktidar temsilcileri lebalep kongrelerde ülkeyi demokrasi şölenlerine boğduğunu iddia ederken, İstanbul Sözleşmesi’ni savunanlara, 8 Mart’ı kutlayanlara şiddet uygulanıyor, cezalar yağıyor. Kadına yönelik şiddeti protesto etmek için dans eden kadınlara dava açılıyor. Bu demokratik eylem, Cumhurbaşkanına hakaret noktasına getirilerek hapis cezası veriliyor. Diğer yanda ise kadınlara şiddet uygulayanlar, elini kolunu sallayarak sokaklarda dolanıyor. Kadınlar, saldırganlarıyla karakollarda barıştırıp evlerine yollanıyor. İktidar zihniyeti kadınlara itaat et rahat et anlayışını dayatıyor. Oysaki şiddet kader değildir, kederdir.

İstihdamda tutunabilen kadınların çoğu, düşük ücretle, sendikasızlıkla, işini kaybetme korkusuyla, uzun çalışma süreleriyle, mobbingle baş etmeye ve evine ekmek götürmeye çalışıyor. Kadının emeğini yok sayanlara haykırıyoruz: Her kadın emekçidir!Kendisinin, çocuklarının, ailesinin ve toplumun geleceği için insanca yaşam kavgası verir.”