04.03.2021, Perşembe
5 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu

Çavuşoğlu: Çiftçi borçları silinmelidir

Haber Merkezi - 11 Şubat 2021 Perşembe - 13:31 Çavuşoğlu: Çiftçi borçları silinmelidir

CHP Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, çiftçilerin Ziraat Bankası ve tarım kooperatiflerine olan borçlarının silinmesini istedi.

A- A+

CHP Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, çiftçilerin borç yükü altında ezildiğini, traktörüne, tarlasına haciz geldiğini, üretimi borçla yaptığını, artan maliyetlere yetişemediklerini, ürünlerin maliyetin altında sattıklarını belirtti.

CHP’nin tarımla ilgili eylem planı hazırladığını kaydeden Çavuşoğlu, “Çiftçilerin üzerindeki bireysel krediler, Ziraat Bankası ve tarım kredi borçları tamamen silinmelidir. Çiftçilerimizin Bağ-Kur prim borçları silinmelidir. Üretimde bulunan çiftçilere bu süreçte ücretsiz doğal gaz, elektrik ve su sağlanmalıdır. Tarım ve hayvancılıkta kullanılan elektrik borçları ile tarımsal sulama borçları faizsiz olarak salgın sonuna kadar ertelenmeli, icra takipleri durdurulmalıdır. Üreticinin borçlarından dolayı uygulanan su ve elektrik kesintileri sona erdirilmelidir. COVID-19 salgını nedeniyle mazot, gübre, ilaç gibi ithal ürünlerdeki fiyat artışları gözetilerek yeni destek paketleri organize edilmelidir. Bu süreçte yaşanacak nakit sıkıntısı için üretici çiftçilere kredi desteği verilmeli, çiftçinin kullandığı mazotun KDV ve ÖTV’si kaldırılmalıdır. Gübre destekleri arttırılmalı, tohum ve zirai ilaç temininde üreticiye daha fazla destek sağlanmalıdır. Hazineye ait tarım arazisini kiralayan çiftçilerden 1 yıl kira alınmamalıdır. KOBİ’lere sağlanan faizsiz ve 5 yıl geri ödemesiz kredi olanakları çiftçilere de sunulmalıdır” dedi.