16.05.2022, Pazartesi
15 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. CHP
  6. /
  7. Keysan: Büyükşehirin 2022 bütçesi samimiyet ilkesine...

Keysan: Büyükşehirin 2022 bütçesi samimiyet ilkesine uygun değil

Haber Merkezi - 25 Kasım 2021 Perşembe - 20:51 Keysan: Büyükşehirin 2022 bütçesi samimiyet ilkesine uygun değil

CHP Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Himmet Keysan, Büyükşehirin 2022 bütçesinin samimiyet ilkesine uygun olmadığını, fazla veren bir bütçe hazırlamanın popülist yaklaşım olduğunu söyledi.

A- A+

CHP Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Himmet Keysan, büyükşehirin 2022 bütçesi görüşmeleri sırasında yaptığı değerlendirmede, bütçe hazırlamada öne çıkan ilke samimiyet olması gerektiğini belirterek, “Samimiyetten kasıt, hazırlanma sırasında kullanılan büyüme, enflasyon, kur gibi makro varsayımların yanı sıra, kurumsal bazda çok iyimser veya kötümser olmamaktır. Diğer bir deyimle gelir tahminleri yapılırken tutuculuk yapılarak beklenenden daha az vergi toplanacağını tahmin etmek kadar, gereğinden yüksek varsayım yaparak gereğinden fazla faiz ödeneği koymak samimiyet ilkesine pek uygun değil” ifadelerini kullandı.

“2022 BORÇ ÖDEME YILI İLAN EDİLMİŞ”

Gelirler konusunda, özellikle vergi gelirleri için tahmin yapmanın bir zorunluluk olduğunu kaydeden Keysan, “Hele bir de bizim gibi daha çok ekonominin performansına bağlı vergilerden oluştuğu vergilendirmede doğru tahmin yapmak can alıcı öneme sahiptir. Denizli Büyükşehir Belediyesi 2022 yılını borç ödeme yılı olduğunu ilan ettiğini finansal tablodan anlamaktayız. İller Bankasına 30 milyon lira borçlanma yapılarak, 91 milyon lira İller Bankası ile 106 milyon 500 TL özel bankalara toplamda 197 milyon 500 TL borç ödemesi yazılarak, İller Bankası ile ortak yatırım süreci yürütülemeyeceğini yalnızca 167 milyon 500 bin TL borç ödeyeceğini ifade etmektedir” dedi.

“BÜYÜKŞEHİRİN BORÇLANMA KAPASİTESİ BİTTİ Mİ?”

Borçlanma ve borç ödemelerine de değinen Keysan, “Bir başka açıdan bakarsak Denizli Büyükşehir Belediyesinin borç alma kapasitesi mi bitmiştir? Toplam borç yasal sınırları aşmış mıdır? Bu yüzden mi borçlanmayla yatırım yapılmamaktadır. Giderler kısmına baktığımızda 95 milyon 700 bin TL faiz ödemesi tahmin edilmektedir. Soru şudur: 95 milyon 700 bin TL faiz ödemesinin ana para tutarı nedir? 2022 bütçesinde yazan 167 milyon 500 bin TL’nin faizi 95 milyon lira olamaz. Bunlar belediye bütçenin samimiyet ilkesini ihlal ettiğini gösteriyor” diye konuştu.

“FAZLA VEREN BÜTÇE GERÇEKLEŞTİRMEK OLANAKSIZDIR”

Gelirlerin gider tablosuna göre fazla olmasının gerçekleşmesi zor bir bütçe ortaya çıkardığını savunan Keysan, “Hazırlanan bütçe fazla veren bir bütçedir. Geler toplamı 1 milyar 622 milyon lira, gider toplamı 1 milyar 612 milyon liradır. 9 milyon liradan fazla veren bir bütçeyi gerçekleştirmek olanaksızdır. Türkiye’de sahte TÜİK raporlarına göre, sahte yüzde 20, reelde de yüzde 40 oranında bir enflasyon varken fazla veren bir bütçe hazırlamak popülist bir yaklaşımdır, gerçekçi değildir” değerlendirmesini yaptı.