29.06.2022, Çarşamba
19 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. KÜLTÜR-SANAT-TURİZM
  4. /
  5. Ebru ustası Koçal, Denizlili gençlerle

Ebru ustası Koçal, Denizlili gençlerle

Haber Merkezi - 26 Nisan 2017 Çarşamba - 11:35 Ebru ustası Koçal, Denizlili gençlerle

Denizli Büyükşehir Belediyesi Genç Denizli Geleneksel Türk El Sanatları Kulübü'nün davetlisi olarak Denizli'ye gelen ünlü ebru ve minyatür sanatçısı Suna Selma Koçal, gençlerle bir araya geldi. Koçal, düzenlediği ücretsiz geleneksel Türk el sanatları kursları ile Türk kültür mirasına sahip çıkan Denizli Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

A- A+

Genç Denizli Ofisi’nin bulunduğu Merzeci Un Fabrikası’nda kulüp üyeleri ile bir araya gelen Koçal’a Genç Denizli Geleneksel El Sanatları Eğitmeni Gülay Güden eşlik etti. İki günlük programda gençlere ebru sanatının tarihini ve yapılış tekniklerini anlatan Koçal, battal ebru, bülbül yuvası, gelgit ve taraklı ebruyu uygulamalı olarak gösterdi. Koçal, dalgalı ebru, İstanbul lalesi, akkase ebru ile murakka yapımını da yine uygulamalı olarak anlattı.

Haberin DevamıReklam

Gençlerin ebru sanatı hakkında merak ettikleri soruları yanıtlayan Koçal, ebru için boyaların iyi bir şekilde ezilmesi gerektiğini anlatarak, gençlerle birlikte farklı ebru çeşitlerini yaptı. Ebru sanatının en parlak zamanının Osmanlı döneminde yaşandığını ifade eden Koçal, düzenlediği ücretsiz geleneksel Türk el sanatları kursları ile Türk kültür mirasına sahip çıkan Denizli Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti.