27.06.2022, Pazartesi
18 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. KÜLTÜR-SANAT-TURİZM
  4. /
  5. Altıparmak: Hedef Denizli’nin turizm kenti olması

Altıparmak: Hedef Denizli’nin turizm kenti olması

Haber Merkezi - 15 Nisan 2017 Cumartesi - 10:16 Altıparmak: Hedef Denizli’nin turizm kenti olması

Vali Ahmet Altıparmak, hedefin hareketliliği 12 aya yayıp Denizli’yi “turizm kenti” yapmak olduğunu belirtti.

A- A+

Vali Ahmet Altıparmak, Turizm Haftası dolayısıyla yayınladığı mesajda, farklı kültür ve yaşam biçimlerini aynı paydada toplayan, bu yönüyle kültürler arası etkileşim ve ilişkilere en üst düzeyde katkı sağlayan turizmin, büyük bir gelir kaynağı ve istihdam alanı oluşturması yönüyle de ülkelerin ekonomik yapılanmalarında önemli rol oynadığını vurguladı.

Ülkemizin zengin tarihiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapan, barındırdığı sayısız tarihsel ve kültürel zenginliğin yanı sıra coğrafyası, farklı arayış ve beklentilere yanıt veren iklim koşullarıyla büyük bir turizm potansiyeline sahip olduğuna işaret eden Altıparmak, Denizli’nin de taşıdığı medeniyetlerin izleriyle kültürel değerlerini ve coğrafi konumu itibariyle meydana gelen doğal güzelliklerini cömertçe sergilediğini ifade etti.

“DENİZLİ ARKEOLOJİ, DOĞA VE TERMAL TURİZM CENNETİ”

Ticaret ve sanayisi ile Türkiye ve dünya gündeminde yer edinen Denizli’nin aynı zamanda arkeoloji, doğa ve termal turizm cenneti olduğunu kaydeden Altıparmak, “Anadolu’nun her köşesinde olduğu gibi Denizli’de de insanlık tarihi açısından son derece önemli antik şehirler bulunmaktadır. Medeniyetler beşiği ülkemizin eşsiz kültür mirası içinde yer alan ve aynı zamanda ihtişamlı birer açık hava müzesi olan Hierapolis, Laodikeia, Beyce Sultan, Tripolis, Tabea, Kolessai, Attouda, Thiounta, Herakleia Salbake, Apollonia, Eumencia ve daha gün yüzüne çıkarılmayı bekleyen pek çok antik şehir ve höyük yerleşmesi Denizli’mizde bulunmaktadır. Denizli, sahip olduğu antik şehirler ve höyükler yönüyle tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapan medeniyetler içerisinde dünyanın en zenginlerinden biridir. Böyle bir zenginliğe sahip olmak gerçekten gurur verici” dedi.

Haberin DevamıReklam

DENİZLİ, EN FAZLA TURİST ÇEKEN 5. İL

Denizli’nin en çok turist çeken iller sıralamasında Antalya, İstanbul, Muğla ve Edirne’den sonra 5. sırada yer aldığını, 2016 yılında Pamukkale Örenyeri’ni yerli ve yabancı toplam 974 bin 500 turistin ziyaret ettiğini bildiren Vali Altıparmak, şyle devam etti: ziyaret etmiştir.

“Alternatif turizm olarak İlimiz, kültür turizmi, inanç turizmi, kongre turizmi, eko turizmi, sağlık turizmi, yayla turizmi, mağara turizmi ve kış turizmi gibi pek çok potansiyele sahiptir. Denizli’nin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini turizm hareketleriyle iç ve dış turizm piyasasına sunulması ve turizm sezonunun 12 aya yayılıp bir ‘turizm kenti’ haline getirilmesi için valiliğimiz önderliğinde turizmi çeşitlendirme çalışmaları hızla devam etmektedir.

Belirlenen hedefler doğrultusunda turizmi ekonomimizin en verimli sektörü haline getirmek için ilimizin doğal, tarihi ve kültürel değerlerini koruyarak planlı ve sürdürülebilir bir kalkınma anlayışıyla çalışıyoruz. Amacımız bütün bu çalışmalar ve açılacak tesisler ile Denizli’nin yeniden tarihi misyonu olan ‘termal tedavi ve kür merkezi’ olma özelliğinin yanı sıra, yabancı turistler için ‘inanç merkezi’ kimliğini de geri kazanmasıdır. Denizli olarak, mevcut değerlerimizle bu hedefe ulaşabileceğimize inanıyoruz.”