CHP Pamukkale İlçe Gençlik Kollarından mülteci açıklaması – D20Haber
16.07.2024, Salı
25 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. Genel
  4. /
  5. CHP Pamukkale İlçe Gençlik Kollarından mülteci...

CHP Pamukkale İlçe Gençlik Kollarından mülteci açıklaması

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 4 Temmuz 2024 Perşembe - 21:18Güncelleme: 4 Temmuz 2024 Perşembe - 21:18
CHP Pamukkale İlçe Gençlik Kollarından mülteci açıklaması

CHP Pamukkale İlçe Gençlik Kolları, Kayseri’de yaşanan olaylara dikkati çekerek, mülteci sorununa bir an önce çözüm bulunması çağrısını yaptı.

CHP Pamukkale İlçe Gençlik Kollarının basın açıklaması Candoğan Parkı önünde yapıldı. Basın açıklamasını okuyan CHP Pamukkale İlçe Gençlik Kolları Başkanı Baki Eren Çapkın, Kayseri’de 5 yaşındaki kız çocuğunun istismara uğraması sonrasında çıkan olaylara değinerek, çirkin olay ve sonrasındaki gelişmelerin herkesi derinden üzdüğünü ifade etti.

CHP’nin “Bir kereden bir şey olmaz” anlayışına karşı yıllardır mücadele verdiğini kaydeden Çapkın, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin teminatı olan Atatürk gençliği olarak bu olayın hiç yaşanmamış olmasını isterdik. Ama canım ülkemizin yürütme erkinin başında olan iktidar sahiplerinin yıllardır uyguladığı yanlış dış politikanın sonucu olan bu elim hadiselerin bir daha tekrarlanmaması için uyarıda bulunmak boynumuzun borcudur” dedi.

Evinden, yurdundan olanların acısını acımız olarak gördüklerini, hiç kimseyi ve hiçbir milleti de potansiyel suçlu görmediklerini ifade eden Çapkın, şunları söyledi:

• Yaşanan olaylar mevcut genel iktidarın uyguladığı dış politikasının ne kadar yanlış olduğunu gözler önüne sermiştir.

• Bunca yıllık devlet aklını hiçe sayan, Türkiye dış politikasının oturduğu temelleri yok sayan ve maalesef tek kişinin verdiği kararlar ile oluşturulan Ortadoğu, Suriye ve sığınmacı politikası yerle bir olmuştur.

• AKP hükümeti neden olduğu sorunların faturasını muhalefete ve halkımıza kesmeye çalışmaktadır.

• AKP hükümeti, her geçen gün sayısı daha fazla artan sığınmacıların demografik, sosyal, kültürel ve ekonomik yapımızda meydana gelen tahribatı önleyecek bir politika üretememiştir. Bu tahribatı giderecek bir politikası da bulunmamaktadır.

Haberin DevamıReklam
• Türk halkı misafirperverdir, komşusunda cenaze de olsa düğün de olsa bırakın komşuna, komşunun misafirine bile kapısını açar. Ancak her evin alacağı misafir sayısı bellidir. Bunu sade bir yurttaş bile bilirken devleti yöneten AKP hükümetinin canım yurdumun kaç sığınmacıya kapısını açabileceği üzerinde en ufak bir çalışması olmamıştır.

• Eve gelen misafirin ne zaman gideceği bellidir, ancak AKP hükümeti sığınmacıların ne zaman ve nasıl evlerine döneceği ile ilgili en ufak bir çalışma ve yol haritasını kamuoyuyla paylaşmamıştır.

• Kimin kaç çocuk yapacağına dahi karışan kişiler sığınmacılar konusunda bir nüfus planlaması ve buna dair eğitim benzeri girişimleri olmamıştır.

• Vatandaşının bile hangi evde kaç kişinin yaşadığını bilen ve bunu bildirmeyen vatandaşına dahi cezai müeyyide uygulayan hükümet, aynı evde 15-20 kişi yaşayan ya da yaşıyor görünen sığınmacılar ile ilgili yeterli kontrol ve denetimi yapmakta mıdır?

• Bugüne kadar bildirdiği adreste oturmayan kaç sığınmacıyla ilgili rutin denetim kapsamında idari işlem yapılmıştır veya hiç yapılmış mıdır?

• Biz artık soru sormak değil sorunun ortadan kalkmasını istiyoruz. AKP hükümetinin uyguladığı yanlış Suriye ve sığınmacı politikasının bedelini bir kız çocuğu, ailesi ve aziz milletimiz ödemiştir. Bu suçun faili bellidir, sebebi ise AKP hükümeti ve yürütme erkinin başındaki kişinin uyguladığı yanlış politikadır.