26.05.2022, Perşembe
19 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EĞİTİM
  4. /
  5. EĞİTİM
  6. /
  7. PAÜ’de rektör ataması için süreç nasıl...

PAÜ’de rektör ataması için süreç nasıl işleyecek?

Engin ÜNAL / D20HABER - 25 Eylül 2020 Cuma - 09:07 PAÜ’de rektör ataması için süreç nasıl işleyecek?

Pamukkale Üniversitesinde (PAÜ) Hüseyin Bağ, dönemi Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) “görevi sonlandırma” kararıyla kapandı. Peki, bundan sonraki süreç nasıl işleyecek?

A- A+

YÖK tarafından 7 Ağustos’ta hakkında soruşturma açılan, 10 Ağustos’ta ise acil toplanan YÖK Genel kurulunca görevinden uzaklaştırılan Prof Dr Hüseyin Bağ için son karar verildi. YÖK’ten yapılan açıklamada, “Yüksek Disiplin Kurulu Toplantısı”nda, Prof Dr Bağ’ın verilen disiplin cezası nedeniyle kanunen rektörlük görevinin sonlandığı belirtildi.

REKTÖR ATAMA SÜRECİ?

Bağ’ın görevinin sonlandırılmasının ardından “PAÜ’de rektör ataması için bundan sonraki süreç nasıl işleyecek?” sorusu gündeme geldi. Edinilen bilgiye göre, o süreç ise şöyle işleyecek: Seçim dönemi geride kaldığından YÖK, rektörlük için ilana çıkacak. Rektör adayı olmak isteyenler YÖK’e başvuruda bulunacak. Başvuru yapanlar arasından belirlenecek 3 isim Cumhurbaşkanlığına bildirilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bir ismi rektör olarak görevlendirecek.

VEKİL ASİL OLUR MU?

Bağ’ın görevden alınmasının ardından Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof Dr Ahmet Kutluhan, vekaleten bu göreve getirilmişti. 2011 yılında yapılan rektörlük seçimine katılan, üçüncü sırada yer alan Kutluhan’ın, bu kez asaleten atanıp atanmayacağı merak ediliyor. Merak edilen bir başka konu ise rektörlük için kimlerin başvuru yapacağı…