19.05.2019, Pazar
15 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SİVİL YAŞAM
  4. /
  5. Zeybekci’nin İzmir’deki rakı açıklamasına Denizli’den yanıt

Zeybekci’nin İzmir’deki rakı açıklamasına Denizli’den yanıt

Haber Merkezi - 4 Aralık 2018 Salı - 09:39 Zeybekci’nin İzmir’deki rakı açıklamasına Denizli’den yanıt

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci’nin “rakı” açıklaması, eski bir tartışmayı da yeniden alevlendirdi. Hürriyet’te yayınlanan röportajında “Bugün İzmir ile ilgili şunları duymuyor değilim: ‘Rakımıza dokunma’. Eyvallah. Bugün insanların özgürce içkilerini içebildiklerini ben biliyorum” diyen Zeybekci’ye yanıt gecikmedi. Eski mekan sahipleri, “Denizli’de neden karıştı?” diye sordu.

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci’nin, İzmirlilerin hayat tarzı endişesiyle ilgili bir soruya verdiği “rakı”lı yanıt, Denizli Belediye Başkanlığı dönemindeki bir tartışmayı yeniden gündeme getirdi. BirGün gazetesinden Mehmet Emin Kurnaz, bir dönem Delikliçınar ve çevresinde lokal tarzı alkollü mekan işletenlerle görüşerek, onların 2005 yılından sonra yaşananlara ilişkin tepkilerini aktardı.

MEKAN SAHİPLERİNİN TEPKİLERİ

Cem Batutlan (Av. Eski Mekân Sahibi): Ben Çınar Meydanı’nda bulunan tanınmış bir lokalin işletmeciliğini yaptım. Asıl mesleğim avukatlık. Alkollü mekânların belli bölgelerde açılabileceğine dair bir yasa çıkardılar, buna göre bu bölge seçimini de belediyeye bıraktılar. O dönem Nihat Zeybekci’nin Belediye Başkanı olduğu Denizli Belediyesi, Tabakhane diye tabir edilen uygunsuz bölgeyi seçti. Tabii bunların amacı halkın alkol almasını engellemekti. Zeybekci döneminde elimize gelen tebligatlarla bizi şehrin ücra köşelerine taşımaya çalıştılar. Sonra davalar 2013’e kadar devam etti ve biz taşınma davasını kazandık. Ancak bu defa elimizden alkol ruhsatını aldılar. Yani kazanılmış haklarımız gereği bizi mekân işletmeye uygun olmayan bölgeye gönderemeyince, çareyi alkol ruhsatlarını almakta buldular. Sonrası tabii ki peş peşe alkollü mekânlar kapanmak zorunda kaldı.

Atakan Güngör(Eski Mekân Sahibi): 2005 yılında Nihat Zeybekci Denizli Belediye Başkanı iken bir karar çıktı. Bu çıkan kararda, alkollü mekânlar ‘kırmızı bölge’ kapsamı içinde olan yerlerde içilebilir dendi. Belediye encümeninde aldıkları kararda bizim ruhsatları iptal ettiler. Kırmızı bölge olarak da Tabakhane bölgesini gösterdiler. Buradaki mekânlar, iskan ruhsatı olmayan, yıkıntı dökük ve kötü kokunun yayıldığı sağlıksız bir bölgeydi. Bununla ilgili oraya gidip o bölgede eylem bile yaptık. Amaç Denizli’de alkol içilmesini engellemekti. Alkol içen insanları bu kötü yere mahkum bırakmaktı. Bir taraftan İzmir halkı rahatça alkol tüketsin buna itirazımız yok demek tamamen yalandır. İşin ilginç yanı bize Tabakhane bölgesine gidin dediler ama sonradan Çevre Bakanlığı’na çalışma yaptırıp 42 sayfalık kitapçık hazırlamışlar. Bize gidin dedikleri Tabakhane bölgesinin sıhhi olmadığı, binaların sağlıksız olduğu şeklinde bilgiler yer almış. Tabakhane’deki yer sahiplerine buna istinaden 2016’da tebligat göndermişler ve binaları yıkın demişler. 2017 Aralık ayında yıkılmayanları da kendileri yıktılar

Selma Zencir(Eski mekân sahibi): Tam 17 yıl alkollü mekân işlettim. Denizli’de herkesin bildiği bir mekânın sahibiydik. 2005 yılında Nihat Zeybekçi zamanında Çınar Bölgesi’nde bulunan alkollü işletmelerin buradan taşınacağına yönelik tebligat elimize ulaştı. Süreç davalarla devam etti, alkollü mekânlara turizm belgesi alma zorunluluğu getirdiler. Bizleri de Tabakhane diye geçen bölgeye göndermek istediler. Bu belge kriminalize edilen, sağlıksız ve merkeze uzak bir bölge. Amaç alkollü yaşam alanlarını kapatmaktı. Bunun için Tabakhane denilen yerde eylem yaptık. Polisler bile pis kokudan çekim yapmakta zorlandılar. Zolan’ın açıklamaları samimi değil, madem insanların alkolüne karışılmayacaktı, Denizli’de neden karıştı?