20.05.2019, Pazartesi
20 °C / 33 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. Uzmanlar uyarıyor: Sofralardan tuzluğu kaldırın

Uzmanlar uyarıyor: Sofralardan tuzluğu kaldırın

Haber Merkezi - 7 Mart 2019 Perşembe - 10:12 Uzmanlar uyarıyor: Sofralardan tuzluğu kaldırın

Uzmanlar, 10 Mart Dünya Tuza Dikkat Haftası nedeniyle tuz tüketimine dikkati çekerek,” tuz tüketimi azaltılmalı” uyarısını yaptı.

Tavas Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Musa Şanlıalp, hipertansiyonun (yüksek kan basıncı) en sık görülen rahatsızlıklardan biri olduğunu belirterek, kalp ve damar hastalıkları, inme, görme kaybı ve böbrek hastalıklarına sebep olabileceğinin altını çizdi.

Şanlıalp, hipertansiyona bağlı gelişen durumların temelinde tuz kısıtlamasına uyulmaması ve diyetle fazla tuz alınması yattığını dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Günlük alınması önerilen en fazla tuz miktarı 5 gr ve altıdır. Ancak ülkemizde ortalama kişi başına 18 gr tuz tüketildiği tespit edilmiştir. Diyetle fazladan alınan tuz sadece hipertansiyonu olan hastaların değil tüm bireylerin kan basıncının yükselmesine yol açmakta; halihazırda tansiyonu yüksek olmayan bireyleri gelecekte birer hipertansiyon hastası adayı yapmaktadır. Yani tuz tüketimimin azaltılması toplumun tümüne önerilmelidir. Ayrıca tuz kısıtlaması hipertansiyonu olan bireylerde tansiyonu kontrol altına almaya yardımcı olmakta kullanılan ilaçların etkinliğinin de artmasını sağlamaktadır” dedi.

“TUZ ORANI YÜKSEK HAZIR GIDA TÜKETİMİNDEN KAÇININ”

Diyetle alınan tuzun önemli bir kısmını işlenmiş gıdalar ve içecekler oluşturduğunu belirten Şanlıalp, bu nedenle hazır gıdalardan uzak durulması gerektiğini dile getirdi.

Hazır gıda üreten firmaların gerekli önlemleri aldığı takdirde tuz tüketiminin azaltılması konusunda önemli bir adım atılmış olacağını belirten Dr. Şanlıalp şunları söyledi:

“Besinlerde zaten 5 gr’a yakın tuz bulunduğu için sofralardan tuzluklar kaldırılmalıdır. Tuz kısıtlamasının yanı sıra yaşam tarzı değişikliği de hipertansiyonun kontrol altına alınmasında önem taşımaktadır. Bilindiği üzere kilo verilmesi ve düzenli egzersiz yapılması da tansiyonun düşmesine katkı sağlamaktadır. Özetle fazla tuz tüketen bir toplum olarak tükettiğimiz tuz miktarını azaltmalı ve bunu sağlıklı yaşam tarzı ile desteklemeliyiz. Tuz kısıtlaması ile hem hipertansiyonun görülme sıklığının (Ülkemizde görülme sıklığı yaklaşık % 25) artmasını engelleyebilir hem de hipertansif hastaların tansiyonlarının kontrol altına alınma oranlarını artırabiliriz. Yaşam tarzında yapılacak küçük ama önemli değişiklikler daha sağlıklı bir toplumun temelini oluşturacaktır”