16.10.2019, Çarşamba
16 °C / 27 °C Denizli Hava Durumu

Prof. Dr. Duygulu: Güneş kremi kullanırken doktorunuza danışın

Haber Merkezi - 2 Temmuz 2019 Salı - 13:57 Prof. Dr. Duygulu: Güneş kremi kullanırken doktorunuza danışın

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şeniz Duygulu, mevsim gereği kullanımı artan güneş kremleriyle ilgili uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Duygulu, güneş kremi kullanmadan önce bir doktora danışılmasını önerdi.

Prof. Dr. Şeniz Duygulu, yaz mevsiminde sıcaklıkların aşırı artmasıyla birlikte oluşabilecek güneş yanıkları konusunda uyarılarda bulundu. Aşırı güneş ışınına maruz kalındığında deride ağrılar hissedildiğini belirten Prof. Duygulu, güneş yanığının şiddeti ve oluşma süresinin bireysel ve çevresel faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini kaydetti.

“YANSIMA GÜNEŞ IŞIĞININ ETKİSİNİ ARTIRIYOR”

Güneş ışığı etkisinin su, kum ve kar yüzeyinden yansıma ile arttığına dikkati çeken Prof. Dr. Duygulu, “Yüksek rakımlı bölgelerde güneş ışınları daha kuvvetlidir. Açık tenli kişiler, bebek ve çocuklarda güneş yanığı riski daha fazladır. Güneş ışınlarının en yoğun olduğu saatler 10.00-16.00 saatleri arasıdır. Güneş ışınları, deniz, havuz ve gölde suyun bir metre derinine kadar ulaşır. Güneş ışınlarına karşı duyarlanmayı arttıran ilaç kullanımı yanık riskini arttırır” dedi.

GÜNEŞ YANIĞI BELİRTİLERİ

Güneş yanığının belirtilerini de anlatan Prof. Dr. Şeniz Duygulu, “İlk bir kaç saat içinde genellikle deride değişiklik gözlenmez. Belirtiler sıklıkla 6 saat sonra başlar ve 12-24 saat sonra iyice belirgin hale gelir. Maruz kalım fazlaysa belirtiler daha erken de ortaya çıkabilir. Deri kızarık, hassas ve sıcaktır. Deride içi sıvı dolu kabarcıklar (bül) oluşumu, yüz, kol ve bacaklarda şişlik (ödem) görülebilir. Ciddi yanıklarda ateş, bulantı, hipotansiyon, çarpıntı, titreme ve deride döküntüler izlenir. Güneş yanığı oluştuktan yaklaşık bir hafta sonra deride soyulma meydana gelir” diye konuştu.

GÜNEŞ YANIĞINA KARŞI NE YAPMALI?

Prof. Dr. Duygulu, güneş yanığına karşı neler yapılması gerektiğini de şöyle anlattı:

“Güneş yanığı sonucu oluşan ağrıyı gidermek için yanık bölgesine 10-15 dakika süreyle soğuk ve ıslak pansumanlar uygulayın. Bu işlemi gün içinde sık tekrarlayın. Direkt buz uygulamasından kaçının. Ağrı günlük yaşantınızı etkiliyor ise ağrı kesici ve inflamasyonu azaltan ilaçlar kullanabilirsiniz. Nemlendirici kremleri düzenli uygulayın. Deride içi sıvı dolu kabarcıklar oluşmuşsa bu ürünleri kullanmayın. Doktorunuza başvurun. Gün içinde yeterli miktarda su tüketin.”

GÜNEŞ YANIĞINDAN KORUNMA

Güneş yanığından korunma konusuna da değinen Prof. Dr. Duygulu, “Güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde güneşe maruz kalmaktan kaçının. Doktorunuza danışarak, ilkbahar ve yaz mevsiminde, koruyuculuk faktörü en az 30, cildinize uygun, güneşten koruyucu krem kullanın. Kremi güneş ışınları ile temastan 20 dakika önce güneş gören bölgelere, yeterli miktarda uygulayın. Bu işlemi 2-3 saat aralıklarla tekrarlayın. “Geniş spektrumlu” güneşten koruyucu ürünleri tercih edin. Güneş ışınlarından koruyan dudak kremleri kullanın. Açık renkli ve bol giysileri tercih edin. Siperlikli şapka kullanın” uyarılarında bulundu.

Prof. Dr. Duygulu, güneş kremi kullanmadan önce dermatoloji uzmanına danışılması gerektiğini, belli saatlerde güneşe çıkılmasıyla deri kanserine yakalanma riskinin azaltılabileceğini sözlerine ekledi.