29.05.2020, Cuma
13 °C / 23 °C Denizli Hava Durumu

“Fahri sigara denetçiliği” geliyor

Haber Merkezi - 2 Ekim 2019 Çarşamba - 09:16 “Fahri sigara denetçiliği” geliyor

Sigara yasağına uyulup uyulmadığını denetlemek üzere yeni bir denetleme gündemde. Sağlık Bakanlığı, denetimlere halkın katılımını sağlamak üzere “fahri sigara denetçiliği” uygulamasıyla ilgili çalışma başlattı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, elektronik sigaranın satılmasının, ülkeye girişinin yasaklı hale geleceğini, yasal düzenleme çalışması yapıldığını bildirdi. gazetecilerin sorularını yanıtlayan Koca, sigara yasağıyla ilgili yeni bir çalışma yürütüldüğünü belirterek, “Kapalı alan tanımını şekillendiriyoruz. En iyi alanların sigara içenlere ayrıldığını, sigara içmeyenlere daha geride alanların verildiğini biliyoruz ve bunun istismar edildiğini görüyoruz. Bununla ilgili bir düzenleme ve yeni bir tanımlama geliyor. Yarı açılır kapanır sistemi de ‘kapalı’ tanımlayan ama açık alanın nasıl bir alan olması gerektiğini netleştiren bir yaklaşım olacak” dedi.

“FAHRİ SİGARA DENETÇİLİĞİ”

Sigara yasağı konusunda vatandaşların da katılımını sağlamak üzere “fahri sigara denetçiliği” getireceklerini açıklayan Koca, denetçilerin ceza kesip kesemeyecekleri, neyi ne kadar yapabilecekleri, cezalar dahil olmak üzere ne kadar yetkisinin olacağını tanımlayacaklarını söyledi.

Nargilenin de bir tütün ürünü olduğunu vurgulayan Koca, sigara yasağının nargile için de geçerli olduğunu kaydetti.

Fahrettin Koca, elektronik sigara ile ilgili bir soru üzerine de, “Elektronik sigaranın satılması, ülkeye girişi dahil olmak üzere yasaklı hale gelecek. Üzerinde yasal düzenleme çalışması yapılıyor. Meclise gelecek” diye konuştu.

ANADOLU AJANSI