20.06.2019, Perşembe
19 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. Bir ayda 1.487 organ bağışı yapıldı

Bir ayda 1.487 organ bağışı yapıldı

Haber Merkezi - 9 Nisan 2019 Salı - 12:45 Bir ayda 1.487 organ bağışı yapıldı

İl Sağlık Müdürlüğü’nün organ bağışını arttırmak için başlattığı “Her Bağış Yeni Bir Hayat” projesinin ilk ayında bin 487 kişi organ bağışında bulundu.

Denizlililer, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından başlatılan “Her Bağış Yeni Bir Hayat” projesine destek verdi. Mart ayında Vali Hasan Karahan önderliğinde, il müdürleri ve kurum amirlerinin katıldığı toplantıyla startı verilen proje kapsamında kurumlarla yapılan protokoller imzalandı. Kent merkezi ve 19 ilçede her cuma farklı camilerde stant açılarak vatandaşlara organ bağışı anlatıldı.

Yine ilde görevli öğretmenlere ve öğrenciler aracılığıyla velilerine organ bağışının önemini anlatan mektup gönderildi. Çeşitli kurumlarda, pazaryerlerinde, alışveriş merkezlerinde, organ bağış stantları açılarak, vatandaşlara organ bağışının önemi anlatıldı ve bağış kabulü yapıldı. Tüm bu çalışmalardan sonra projenin ilk ayında bin 487 kişi organ bağışında bulundu.

ÖZTÜRK: ÇALMADIK KAPI BIRAKMAYACAĞIZ

İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, bir ayda ulaşılan rakamın kendilerini memnun ettiğini, projenin tüm Denizlililere ulaşıncaya kadar devam edeceğini söyledi. Öztürk, “Ülkemizde binlerce vatandaşımız yaşamını sürdürebilmek için organ bekliyor. Buna rağmen organ bağış sayıları çok az. Projemizin çıkış noktası da bu oldu. Denizli’deki organ bağış sayılarını arttırmak için Her Bağış Yeni Bir Hayat projesine başladık. Projemiz kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Denizli Müftülüğü ile çeşitli protokoller imzaladık. Merkezde ve tüm ilçelerde sağlık çalışanlarımız bir ay boyunca gece gündüz demeden kamu kurumlarında, alışveriş merkezlerinde, okullarda, camilerde aklınıza gelebilecek her yerde eğitimler verdi, organ bağış stantları açtı. Denizli halkı da başlatmış olduğumuz bu çağrıya kulak verdi. Bir ay sonunda 1487 kişi organ bağışında bulundu. Sayı yeterlimi derseniz tabi ki değil. Biz eğitim vermeye ve organ bağışı almaya devam edeceğiz. Denizli halkını bir kez daha organ bağışında bulunmaya devam ediyorum” dedi.