23.09.2019, Pazartesi
13 °C / 29 °C Denizli Hava Durumu

Denizli’de 5 ayda 4.745 organ bağışı

Haber Merkezi - 10 Haziran 2019 Pazartesi - 19:38 Denizli’de 5 ayda 4.745 organ bağışı

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından organ bağış sayılarını arttırmak için hayata geçirilen “Her Bağış Yeni Bir Hayat” projesine Denizli halkı duyarsız kalmadı. Bu yılın ocak - mayıs döneminde 4 bin 745 kişi organ bağışında bulunurken, Denizli bu sayıyla Türkiye’de bu dönemde en çok bağış yapılan il oldu.

Denizli’de organ bağış sayılarını arttırmak için İl Sağlık Müdürlüğü tarafından başlatılan “Her Bağış Yeni Bir Hayat” projesi Denizli halkı büyük destek verdi. Proje kapsamında kent merkezi ile tüm ilçelerdeki kamu kurumlarında, pazaryerlerinde, okullarda, alışveriş merkezlerinde organ bağış stantları açılarak eğitimler verildi. Yapılan bu çalışmalarla birlikte mart ayında bin 161, nisan ayında bin 413, mayıs ayında 2 bin 81 kişi organ bağışında bulundu. Ocak – mayıs döneminde gerçekleşen 4 bin 745 organ bağışıyla Türkiye’de Denizli en çok organ bağışı yapan il konumuna geldi.

“TEŞEKKÜRLER DENİZLİ”

İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk organ bağışına duyarsız kalmayan Denizli halkına teşekkür ederek, “Ülkemizde organ bekleyen binlerce vatandaşımıza karşı organ bağış sayılarının düşük olması dolayısıyla mart ayı itibariyle Her Bağış Yeni Bir Hayat projesine başlamaya karar verdik. Hayırseverliği ve duyarlılığıyla her zaman Türkiye’ye örnek olan Denizli halkı, projeye başlamamızda bizi cesaretlendirdi. Elde ettiğimiz rakamlara baktığımızda da yanılmadığımızı görmüş olduk.4 bin 745 kişi organ bağışında bulunarak, Denizli’yi 2019 yılında Türkiye birincisi yaptı. Bağışta bulunan vatandaşlarımıza ve organ bağışını sahada anlatan tüm ekip arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum” dedi.