25.04.2019, Perşembe
14 °C / 26 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. 30 beyin ölümünde 11 organ bağışı...

30 beyin ölümünde 11 organ bağışı gerçekleşti

Haber Merkezi - 7 Kasım 2018 Çarşamba - 16:12 30 beyin ölümünde 11 organ bağışı gerçekleşti

İl Sağlık Müdürü Dr. Berna Öztürk, Denizli’deki sağlık kurumlarında bu yıl gerçekleşen 30 beyin ölümünde 11 organ bağışı yapıldığını bildirdi.

Organ Bağışı Haftası etkinlikleri kapsamında, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kamu hastanelerinde stant kurularak, vatandaşlar afiş ve broşürlerle organ bağışı konusunda bilgilendirildi. Organ bağışında bulunmak isteyenlerin de başvuruları alındı. ve organ bağışında bulunmak isteyenlerden organ bağışı alındı.

İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Organ Bağışı Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, ülkemizde organ bağışının yetersiz olduğuna dikkat çekerek, vatandaşları organ bağışında bulunmaya davet etti.
Öztürk, “Ülkemizde organ yetmezliğine bağlı olarak, organ nakli bekleyen hasta sayısı her geçen gün artmaktadır. Buna rağmen organ bağışı oranları düşük bir seviyede kalmakta ve tedavisi yalnızca organ bağışı ile mümkün olan hastalarımız sağlıklarına kavuşamadan hayatlarını kaybetmektedir. Bu durum işgücünde ağır kayıplara yol açabildiği gibi ülke ekonomisi üzerinde de ağır yük oluşturmaktadır. Bu nedenle organ bekleyen hastalarımızın sağlıklarına kavuşabilmesi için organ bağışı oranları ve organ nakli sayılarının arttırılması gerekmektedir. İlimizde organ bağışı ile ilgili rakamlara bakacak olursak, 2018 yılında 30 beyin ölümü gerçekleşirken bunlardan 11’inin ailesi organ bağışını kabul etti. Yine 2013 yılından bu güne toplam bin 873 kişi organ bağışında bulunmak için sağlık kuruluşlarımıza başvuruda bulundu” dedi.