04.06.2020, Perşembe
13 °C / 27 °C Denizli Hava Durumu

Akıllı lensler herkese uygun mu?

Haber Merkezi - 1 Kasım 2019 Cuma - 12:46 Akıllı lensler herkese uygun mu?

Son dönemde kullanımı hızla yaygınlaşan “akıllı lensler”in herkese uygun olup olmadığı da tartışma yaratıyor. Bu konuda Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Toprak, bilgilendirme ve uyarılarda bulundu.

Kornea, katarakt ve refraktif cerrahi alanında dünyanın en önde gelen uzmanlarından Prof. Dr. Jorge L. Alio ile İspanya’da 6 ay çalışan ve eğitim alan Doç. Dr. İbrahim Toprak, son günlerde sıkça gündeme gelen “akıllı lensler” hakkında açıklamalarda bulundu.

AKILLI LENS NEDİR?

“Akıllı lens nedir” sorusuna Doç. Dr. Toprak, “Katarakt ameliyatı esnasında göz içine yerleştirilen uzak ve yakının görülebilmesini sağlayan suni lensleri belirtmektedir. Ancak, ben bu noktada bu tanımın içine farklı özellikleri olan gelişmiş diğer lensleri de dahil etmek istiyorum. Nitekim kullanılan ‘akıllı’ terimi ileri teknolojiyi de temsil etmektedir” yanıtını verdi.

AKILLI LENSLER HANGİLERİDİR?

Akıllı lensler ile ilgili bilgi veren Doç. Dr. Toprak, “Katarakt ameliyatı esnasında yerleştirilen uzak ve yakın mesafeyi görmeye yarayan çok odaklı (multifokal veya trifokal) göz içi lensler, yüksek astigmatizmayı düzelten (torik) lensler ve lazer ameliyatına uygun olan ya da olmayan (saydam tabaka inceliği ve keratokonus nedeniyle) yüksek miyopi tedavisinde kişinin doğal merceğine dokunmadan göz içine yerleştirilen kontakt lens benzeri lensler (fakik lens) sayılabilir. Bu sayede hastalarımıza, uzak-yakın görme, mevcut astigmatizmayı düzeltme ve kalın camlı gözlüklerden kurtulma imkânı sunabilmekteyiz” dedi.

AKILLI LENSLERDE RİSK VAR MI?

Akıllı lenslerin riski olup olmadığına da değinen Doç. Dr. İbrahim Toprak, sözlerine şunları ilave etti:

“İşte tam bu nokta akıllı lens uygulamalarının en önemli kısmıdır. Hiçbir cerrahide sıfır risk söz konusu değildir. Doğru hasta seçimi, hasta beklentilerinin iyi anlaşılması ve tam bir bilgilendirme ile çok başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Ameliyat öncesinde yapılması gerekenler, tecrübeli bir göz hekimi tarafından yapılacak olan detaylı bir göz muayenesi, ileri testler ve bu testlerin doğru yorumlanmasını içermelidir. Bu sayede hastanın akıllı lens uygulamasına uygun olup olmadığı ortaya koyulabilir. Örneğin, şeker hastalığına bağlı ağ tabaka hasarı (diyabetik retinopati ), sarı nokta hastalığı, kornea dediğimiz saydam tabakadaki anormallikler, şaşılık ve göz tembelliği gibi durumlarda çok odaklı uzak-yakın lenslerin kullanılmaması gerekir. Diğer taraftan, kişiler akıllı lens için uygun olsalar dahi ameliyat sonrasında karşılaşılabilecek durumlar hakkında net bir şekilde bilgilendirilmelidir. Sonuç olarak, en başta hasta beklentilerinin iyi anlaşılması, açık bir bilgilendirme yapılması, kişinin gözünün “akıllı lenslere” uygun olup olmadığının detaylı bir göz muayenesi ve ileri teknolojik testlerle tespit edilmesi ve cerrahın tecrübesi başarının ve hasta memnuniyetinin anahtarıdır.”