22.05.2019, Çarşamba
18 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. HASTANELER-SAĞLIK MERKEZLERİ
  4. /
  5. Acıpayam Devlet Hastanesi’nde günde 6 ton...

Acıpayam Devlet Hastanesi’nde günde 6 ton su tasarrufu

Haber Merkezi - 21 Kasım 2018 Çarşamba - 12:54 Acıpayam Devlet Hastanesi’nde günde 6 ton su tasarrufu

Acıpayam Devlet Hastanesi’nde, su arıtma sistemine eklenen geri kazanım düzenlemesi ile günlük 6 ton su tasarruf sağlandığı bildirildi.

İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, hastanede bulunan büyük ölçekli su arıtma sisteminden arıtılmış su elde edildiğini, açığa çıkan günlük yaklaşık 6 ton suyun geri kazanım yöntemiyle tekrar kullanılabilir hale getirildiğini, geri kazanılan suyun çamaşırhane ve bahçe sulama sistemlerinde kullanıldığını, böylece su tüketiminde yüzde 10’a yakın tasarruf sağlandığını, yıllık 2 bin 160 ton suyun geri kazanılmasıyla 13 bin liralık tasarrufun ön görüldüğünü belirtti.

Verimlilik çalışmalarına bir yenisini daha eklediklerini kaydeden Öztürk, “Acıpayam Devlet Hastanemizde yaklaşık bir yıldır enerji verimliliği çalışmaları devam etmektedir. Yapılan bu çalışmalar sayesinde elektrik tüketimi yüzde 18, yakıt tüketimi yüzde 15 oranında düşürülerek 10 ayda yaklaşık olarak 120 bin liralık tasarruf sağlandı. Şimdi de su tüketimi yüzde 10’a varan oranda düşürülüyor. Bu da bir yılda yaklaşık 13 bin liralık tasarruf anlamına geliyor” dedi.