19.05.2019, Pazar
15 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. MHP Büyükşehir’de, AK Parti de bazı...

MHP Büyükşehir’de, AK Parti de bazı ilçelerde aday çıkarmayacak

Haber Merkezi - 8 Aralık 2018 Cumartesi - 11:37 MHP Büyükşehir’de, AK Parti de bazı ilçelerde aday çıkarmayacak

AK Parti ile MHP arasındaki yerel seçim işbirliğinin detaylar netleşmeye başladı. Buna göre, MHP’nin Denizli Büyükşehir’de aday çıkarmayacağı, AK Parti’nin de bu jeste bazı ilçeleri MHP’ye bırakarak karşılık vereceği belirtiliyor.

MHP’nin Leman Deda Kalkan’ın Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığını geri çektiği haberlerinin yerel gündeme bomba gibi düşmesinin ardından, yerel seçime yönelik işbirliğinin detayları merakla beklenmeye başlanmıştı.

Genel Yayın Yönetmenimiz Engin Ünal, dün kaleme aldığı köşe yazısında, Çal ve Buldan’ın MHP’ye bırakılabileceğini yzamasının ardından, bugün de Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu imzalı haberde AK Parti-MHP seçim işbirliğinin detayları aktarıldı.

SEÇİM SONUÇLARI BAZ ALINAN DEĞERLENDİRME

Haberde, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ile MHP’li Sadri Durmaz arasında yürütülen görüşmelerde, 30 büyükşehir ile bu illerin tüm ilçelerinin masaya yatırıldığı ve 2014 yerel seçimleri ile 24 Haziran milletvekili sonuçları baz alınarak bir değerlendirme yapıldığı belirtiliyor.

JESTE JESTLE KARŞILIK

Bu kapsamda MHP’nin; İstanbul, Ankara, İzmir, Erzurum ve Denizli’de aday çıkarmayacağı da ifade edilen haberde, MHP’nin bu kararına AK Parti’nin Adana, Mersin, Manisa ve Osmaniye ile karşılık verdiği belirtiliyor. Muğla ve Aydın konusunda ise son kararı liderler vereceği, ilçe düzeyinde yapılacak işbirliğinin 30 büyükşehiri kapsayacağı ve iki parti arasında çok sayıda ilçede ‘aday çıkarmama’ jesti olacağı kaydediliyor.

Gelinen noktada Kayseri, Konya, Afyon, Antalya, Balıkesir, Denizli, Erzurum, Gaziantep, Samsun ve Trabzon’un bazı ilçelerinde AK Parti’nin aday çıkarmaması, bunun karşılığında da MHP’nin diğer ilçeleri AK Parti’ye bırakması formülü tartışılıyor.