22.08.2019, Perşembe
21 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu

Varlıker: İktidar İstanbul’suz kalmayı kabullenemedi

Haber Merkezi - 7 Mayıs 2019 Salı - 13:34 Varlıker: İktidar İstanbul’suz kalmayı kabullenemedi

CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) iptal kararını eleştirerek, iktidarın İstanbul’suz kalmayı kabullenemediğini belirtti.

CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker, yazılı açıklamasında, 23 Haziran’da yapılacak seçimde Erdoğan ve İmamoğlu sandıkta yarışacaklarını, 31 Mart sonrası İstanbul seçimiyle ilgili gelişmelerin YSK içinde değil iktidar içinde yaşandığını ifade etti.

“İktidar, İstanbulsuz kalmayı asla kabullenemedi. YSK kararın gerekçesini açıklarken bile kameraların objektifine bakamadı. Utandılar, sıkıldılar, ayıpladılar. Çünkü sadece bir soru bile onları mat etmeye yetiyordu. Soru bile alamadılar, kaçtılar” diyerek, şunları kaydetti:

“Tüm Türkiye’de olduğu gibi İstanbul’daki seçimlerde tek zarf içinde dört pusula vardı. Büyükşehir belediye başkanlığı, ilçe belediye başkanlığı, belediye meclisi ve muhtarlık seçimleri için tek zarf kullandık. O sandık başında oturan sandık görevlileri ve sandık başkanları aynı isimlerdi. Yani muhtarlığı seçen sandık başkanı farklı biri değildi. Bunların içinden sadece büyükşehiri iptal etmek hangi hukuka, hangi vicdana sığar?

Bu karanlık tabloda yer almayanlar ise, ‘’Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ dendiği vatandaşlarımız oldu. Kendi kendisini yönetmesinden söz edilen halk, asla bu durumu kabullenmedi. Çünkü halk iradesi demek demokratik seçim demektir. Ve seçim sonucuna göre de İmamoğlu meşru Belediye Başkanı olmuştur. Bu gerçeği herkes kabullenmelidir.

Dün geceden beri çok net görüyorum ki, YSK’nın kararının vatandaşta yarattığı hüzün asla karamsarlığa ve korkuya dönüşmedi. Aksine sanatçısıyla, iş insanıyla, genciyle, yaşlısıyla yani tüm iyi kalpli ve merhametli insanlarca büyük bir kenetlenmenin kendiliğinden doğduğunu görmüş olduk. Artık İstanbul’da Cumhuriyet Halk Partisi sadece kendi içinde örgütlenmeyecek. Tüm iyi kalpli ve merhametli insanlarla beraber örgütlenecek. Bu halk demokrasi için bir araya gelecek ve çok çalışacak. Ve göreceksiniz ki bu halk asla kaybetmeyecek. 23 Haziran’da İstanbul’da kurulacak her sandık er meydanıdır. El mi yaman bey mi yaman göreceğiz.”