22.08.2019, Perşembe
21 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu

Karaca sordu: Kulüplerin borçları Ziraat Bankası üzerinden yapılandırıldı mı?

Haber Merkezi - 29 Nisan 2019 Pazartesi - 16:42 Karaca sordu: Kulüplerin borçları Ziraat Bankası üzerinden yapılandırıldı mı?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile Ziraat Bankası arasında Süper Lig takımlarının borçlarının yapılandırılmasına ilişkin protokolü TBMM gündemine taşıdı. Karaca, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, konuyla ilgili açıklamasında, aralık ayında ‘asrın futbol adımı’ olarak tanıtılan söz konusu protokolü eleştirerek, “Çiftçiye ve üreticiye destek için kurulan Ziraat Bankası’nın, tarlalarına haciz gelen ürünlerini satamayan çiftçileri görmezden gelip, futbol kulüplerinin borçlarına kolaylık sağlaması bankanın tarihi önemini yerle bir etmiştir” ifadelerini kullandı.

TFF’nin 31 Mart yerel seçimleri öncesi “Türk futbolunu kurtaracak” diye duyurduğu projenin zaten uygulanmasının mümkün olmadığını belirten Karaca, Türk bankacılık kurallarına aykırı bir düzenleme söz konusuydu. Yerel seçimler öncesinde açıklanan projenin ‘seçim vaadi’ olduğu belliydi” dedi.

Karaca, gerçekleşmesi mümkün olmamasına rağmen açıklanan projeyi TBMM gündemine taşımasını ise şöyle açıkladı:

“Malum damat, vatandaşlarımızı ekran karşısına geçip hiç utanmadan sürekli kandırıyor. Söyledikleri yalanların, seçim vaadi olarak kalan projelerin halkımız tarafından bilinmesi gerekiyor. Kalıcı hiç bir çözüm üretmeyen AKP’nin derdinin seçim olduğunu TFF olayı ile bir kez daha gördük. Bu yüzden de asrın projesi olarak tanıttıkları projeye ilişkin Hazine ve Maliye Bakanının yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi sundum. Bu projeye başvuran futbol kulübü oldu mu? Borç yapılandırılmasına gidildi mi? Kamuoyu bu soruların cevabını bilmeli.”