20.06.2019, Perşembe
19 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. CHP
  4. /
  5. Karaca: Mermi ucuzladı, e-kitap ve gazetede...

Karaca: Mermi ucuzladı, e-kitap ve gazetede KDV arttı

Haber Merkezi - 11 Ocak 2019 Cuma - 18:15 Karaca: Mermi ucuzladı, e-kitap ve gazetede KDV arttı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, mermi fiyatının yüzde 7,5 ucuzlatılırken, e-kitap ve gazetede KDV oranının yüzde 18’e çıkarıldığını belirterek, hükümete “kitapların basımındaki ve satımındaki KDV'yi neden kaldırmıyorsunuz?” diye sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, TBMM Genel Kurulu’nda, Torba Kanun grüşmelerinde yaptığı konuşmada, AK Parti kurmaylarının “24 Haziran seçimi sonrası yeni sistemde Torba Yasa olmayacak, parlamentoda temel kanunlar görüşülecek” sözünün verdiklerini, ancak bu sözlerin tutulmadığın söyledi.

KDV muafiyetinin “jeotermal, güneş, rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının tarımsal üretimde yaygınlaşması ve bunun etkin kullanılması sayesinde üretim maliyetlerinin önemli oranda düşürülmesi” diye açıklandığını, ancak bu düzenlemenin masumane olmadığını ifade eden Karaca, şöyle devam etti:

SANTRALLERDE İTHAL KÖMÜR”

“Yenilenebilir enerjiyi destekliyoruz, enerjide dışa bağımlılığı düşürüp yerli ve milli enerjiye yöneliyoruz diyorsunuz ama maalesef milleti kandırıyorsunuz. 24 Hazirandan sonra yaptığınız ilk icraat, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğünü kapatmak oldu. Vatandaş evinin çatısına güneş enerjisi panelleri kurarak şebekeye elektrik satarken bunun satış miktarını üçte 1’e kadar indirdiniz.

İktidara geldiğinizde, 2002’de 8 milyon ton kömür ithal ederken 2015’te 33 milyon ton kömür ithal etmeye başladınız, 8 kat arttırdınız. Bugün kömür santrallerinin yüzde 50’sinde ithal kömür kullanıyorsunuz, ithal kömürle ürettiğiniz enerjiyi de yerli ve millî enerji diye vatandaşa pazarlıyorsunuz. Güneş ve rüzgâr enerjisi için verimli bölgelerde kömür santralleriyle maalesef tarım alanlarımızı, doğamızı mahvediyorsunuz. Teklifte; KDV indiriminden bahsediyor ama KDV indirimi galiba bizlerin beşli çete dediği yandaşlarınızın enerji üretimine ilişkin sorunlarını, ekonomik sorunlarını ortadan kaldırmaya yönelik.”

“AMAÇ MEDYA TEKELLEŞMESİNİ KALICILAŞTIRMAK”

E-kitap ve gazeteye uygulanan KDV oranının artırılmasını eleştiren Karaca, “Kitap dağıtım işindeki KDV oranlarında indirim ve muafiyet getiriyorsunuz. Hepimizin bildiği gibi 1 Ocak’tan itibaren e-kitap, e-gazete, e-dergideki KDV oranlarını yüzde 18’e çıkardınız ama daha 2 gün önce millî ve yerli üretimde tabanca fişeğinin piyasa fiyatını da yüzde 7,5 düşürdünüz. Daha Ceren Damar isimli bilim insanımızın, bilim şehidimizin ve eğitim şehidimizin acısı hepimizin yüreklerindeyken tabanca satışındaki, mermi satışındaki fiyatı yüzde 7,5 indirdiniz. Teklif yasallaşırsa ne olacak? YAYSAT’ın satılmasıyla gazete dağıtımında tekel hâline gelecek olan, başında da bir yandaşınızın bulunduğu dağıtım şirketi daha çok kâr edecek. Sakın amacınızın biri de doların yükselmesiyle kâğıt krizinin artan maliyetlerine yenik düşmek üzere olan, istediğinizi yazmayan, sizi eleştiren gazeteleri bitirmek ve medya tekelleşmesini daha kalıcı hâle getirmek olmasın. Ülkemizde okuyan aydın insanlar kitaplarda KDV’nin sıfırlanmasını istiyor. Asfaltta, betonda, yat satın alındığında KDV yüzde 1, e-kitap, e-dergide yüzde 18. Sormak istiyorum, kitapların basımındaki ve satımındaki KDV’yi neden kaldırmıyorsunuz?” diye konuştu.

KİTAPTA KDV SIFIRLANSIN!

Kitapta KDV’nin sıfırlanmasını öneren Karaca, “Merminin fiyatını düşürürken e-kitap, e-gazete ve e-derginin fiyatlarını artırıyorsunuz. Belli ki bilginin sizin üzerinizde açtığı yara merminin açtığı yaradan daha çok canınızı acıtıyor ve bu nedenle de merminin fiyatını düşürürken bilginin, bilgiye ulaşımın fiyatını artırıyorsunuz. Gelin, kitaptaki KDV’yi sıfırlayalım; doğruya, gerçeğe, bilgiye ulaşmanın önünü hep birlikte açalım. İnanın, bilginin ulaştığı aydınlık hepimiz için çok daha önemli olacak” ifadelerini kullandı.