23.04.2019, Salı
8 °C / 23 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. CHP
  4. /
  5. Karaca: Halkın su ihtiyacı yok sayılıyor

Karaca: Halkın su ihtiyacı yok sayılıyor

Haber Merkezi - 30 Temmuz 2018 Pazartesi - 13:11 Karaca: Halkın su ihtiyacı yok sayılıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Uzunpınar’daki kaynaktan alınacak suyun Karahayıt’a verilmek istenmesini eleştirdi ve halkın su ihtiyacının yok sayıldığını söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, bir süre önce su gerginliği yaşanan Pamukkale’nin Uzunpınar Mahallesi’ne gitti. Karaca, DESKİ projesinin yanlış olduğunu, mahalleye adını veren ve can suyu olarak nitelendirilen pınarı kurutacağını, Uzunpınarlıların da bu nedenle kaynaktan alınacak suyun Karahayıt’a verilmesine karşı çıktığını belirtti.

Suyun tüketilebilir bir kaynak olarak görülmemesi gerektiğini vurgulayan Karaca, Karahayıt’a su aktarılmasının Uzunpınar’ın kekik ve tütün üretimi ile hayvancılığını bitirmek anlamına geleceğini,
DESKİ’nin yıllar önce dönemin CHP’li belediye başkanı tarafından açılan, ancak merkezdeki su kaynağını kuruttuğu için kapatılan su kuyusunu yeniden açarak yanlış politikayı sürdürdüğünü ifade etti.

“ SU BİR OTEL İÇİN TAŞINACAK” İDDİASI

Konunun takipçisi olduklarını bildiren Karaca, “Kamu yararını gözetilmiyor, mahalle halkının istek ve ihtiyaçları yok sayılıyor. Uzunpınarlılar, ‘canımızı veririz, suyumuzu vermeyiz’ diyor. Uzunpınar’ın tek su kaynağını ‘aşağıda alternatif kuyu açarız’ diye kurutmak teknik açıdan da yanlışa davetiye çıkarmaktır. Bölgenin can suyunu, can damarını kurutmaktır. Su kaynaklarının tasarrufu kimsenin tekelinde olamaz. Üstelik Uzunpınar suyunun Karahayıt’a yapılacağı iddia edilen bir otel için, çıkar için taşınmak istendiği söyleniyor, bu kabul edilemez. DESKİ var olan suyu Karahayıt’a taşıyıp, Uzunpınar’a ikinci bir kuyu açma gerekçesinin arkasına sığınamaz. İkinci bir kuyu açılması durumunda basınç yeterli gelmediğinden su miktarı yetersizliğinden mevcut kuyuya su gitmemesi bölge halkı tarafından bizzat deneyimlendi” dedi.