20.06.2019, Perşembe
19 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. CHP
  4. /
  5. Honaz seçiminin iptal gerekçesi belli oldu

Honaz seçiminin iptal gerekçesi belli oldu

Haber Merkezi - 12 Nisan 2019 Cuma - 13:46 Honaz seçiminin iptal gerekçesi belli oldu

CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, “kısıtlı seçmen” kararıyla iptal edildiğini, ancak bu konuda seçmen listelerinin askı sürecinden oy kullanmaya kadar hiçbir itiraz ve şerh bulunmadığını söyledi.

CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, iptal edilen Honaz Belediye Başkanlığı seçimiyle ilgili D20haber.com’a yaptığı açıklamada, 31 mart yerel seçimlerinde belediye başkanlığını Millet İttifakı adayı Yüksel Kepenek’in kazandığını, ilçe ve il seçim kurullarına yapılan itirazların ardından konunun AK Parti tarafından Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) taşındığını anımsattı.

“ŞAİBEYE İMZA ATILDI”

YSK’nın seçmen listelerinin askı süresince itiraz olmamasına, oyların sayılması, itirazlar sonucu tekrar değerlendirmeler yapılması sürecinde tutanaklara herhangi bir şerh düşülmediğini kaydeden Akbaba, “YSK kendi düzenlediği listelerde kısıtlı seçmenlerin oy kullandığını gerekçe göstererek, usulsüzlük olduğu nedeniyle seçimin yenilenmesi gerektiğine karar verdi. Bu kararla oldukça büyük bir şaibeye imza attı” dedi.

İPTALE CEZAEVİ OYLARI YOL AÇTI

“Kısıtlı seçmen” konusunda “itirazda bulunanlar nokta atışı yapmış gibi” ifadesini kullanan Akbaba, “Seçmen listesinde isimler var. Cezaevindeki kısıtlı ve oy kullanamaz denilen seçmenlerin oy kullandığı söyleniyor. Ama bununla ilgili daha önce oy kullanamaz diye bir şerh yok, seçim kurulunda düzenlenmiş bir tutanak yok. Ama nasılsa o isimler bulunarak YSK’ya itiraz ediliyor” diye konuştu.

“SAHADA VE SANDIKTA BİR KEZ DAHA KAZANACAĞIZ”

Honaz Belediye Başkanlığı seçiminin 2 Haziran Pazar günü yenileceğini söyleyen Akbaba, “CHP ve İYİ Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı olarak bugünden başlamak üzere seçim seferberliği ilan ettik. Yüksel Kepenek, sahada ve sandıkta bir kez daha kazanarak belediye başkanı seçilecektir” ifadelerini kullandı.