23.04.2019, Salı
8 °C / 23 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. CHP
  4. /
  5. Karaca, Menderes’teki kirlilik için meclis araştırması...

Karaca, Menderes’teki kirlilik için meclis araştırması istedi

Haber Merkezi - 9 Ağustos 2018 Perşembe - 11:37 Karaca, Menderes’teki kirlilik için meclis araştırması istedi

CHP’nin Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Büyük Menderes Havzası’nda yaşanan su kirliği ile buna bağlı artan sağlık sorunları için meclis araştırması istedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Türkiye’deki 59 su varlığının tehdit altında olduğunu, bunlardan Bafa Gölü, Bartın ve Nilüfer Çayları gibi 8 su varlığının artık geri dönüşü olmayan noktada kirlendiğine, 36 su varlığından birinin de Ege’ye hayat veren Menderes Nehri olduğuna dikkat çekti.

Büyük Menderes’in kirlenme sebeplerinin başında deri, tekstil ve kentsel atıklar, jeotermal akışkanlar, sanayi kuruluşları atıkları, maden tozları, zeytin karasuları, atık sular ve tarım ilaçlarının denetimsiz kullanımının geldiğinin altının çizen Karaca, “Dördüncü sınıf su kirlilik seviyesine ulaşan, Türkiye’nin en kirli üçüncü nehri haline gelen Menderes Nehri’nin beslediği havza çölleşiyor, bölgede canlı yaşamı sona eriyor” dedi.

“YÜKSEK MALİYET İNSAN CANINA KAST ETMENİN GEREKÇESİ OLAMAZ”

Bölgeyi tehdit eden sorunlar arasında HES’lerin rolüne de işaret eden Karaca, Menderes Nehri’ni besleyen çayların üzerinde yer alan HES’lerin özelleştirilmeye başlanması ile şirketlerin kazançlarını arttırmak uğruna Menderes Nehri’ne daha az su bıraktığını ya da sıcakları ve yağış azlığını gerekçe göstererek hiç bırakmadığını söyledi.

Artan sanayi kaynaklı kirlilik nedeniyle Menderes Havzası’nda kanser başta olmak üzere artan sağlık sorunları kaynaklı maliyetlerin araştırılması büyük önem taşıdığını vurgulayan Karaca, eylem planları ve projeler hazırlanmasına rağmen, yüksek maliyet gerekçe gösterilerek toplum sağlığını tehdit eden kirliliğe çözümün ertelenmesinin geri dönüşüolmayan sonuçlar doğuracağını dile getirdi.

“EGELİ ÇİFTÇİYE NEDEN KİRLİLİK REVA GÖRÜLÜYOR?”

Araştırma önergesinde yıllardır kirlilikle boğuşan, son dönemde ise toplu balık ölümleri ve su seviyesindeki azalma ile gündeme gelen Büyük Menderes Nehri’nin Ege Bölgesi’nin en uzun nehri olduğunu belirten Karaca, nehrin beslediği Menderes Havzası’nın ekolojiközellikleri nedeniyle Ege Bölgesi ve Türkiye tarımına önemli katkılarda bulunduğuna ifade etti.

Havzanın yaklaşık yüzde 44‘lük bir kısmının tarım alanı olduğunu kaydeden Karaca, “Havzanın en önemli özelliği pamuk, zeytin, incir, kestane, buğday, mısır, arpa, ayçiçeği, meyve ve sebze başta olmak üzere Türkiye tarımı için önemli miktarda tarımsal ürün üretilmesidir. Büyük Menderes topraklarının neredeyse yarısında tarımsal üretim yapan Egeli çiftçiler sadece 2010 yılında Türkiye kestane üretiminin yüzde 31’ini, incir üretiminin yaklaşık yüzde 65’i, zeytin üretimin yüzde 20’sini sağlamışlardır” diye konuştu.

MENDERES İÇİN ACİL EYLEM PLANI ÇAĞRISI

“Büyük Menderes Havzası ve onu besleyen Büyük Menderes Nehri, kirliliğe, JES’lere, HES’lere ve madenlere feda edilemez” diyen Biçer Karaca, TBMM’yi Büyük Menderes Nehri’ni Kurtarma Eylem Planı’nı acilen uygulamaya davet etti.

Karaca, Menderes’te sanayileşmenin artışı ve atık su arıtma tesislerine duyulan ihtiyacın yeterince karşılanamaması, denetimin etkin ve kontrollü yapılıp yapılmadığının izlenmesi, acil müdahale gerektiren su kirliliğine çözüm ve sağlık sorunlarının maliyetinin kapsamlı bir şekilde araştırılması için Anayasa’nın 98’inci, TBMM İçtüzüğü’nün 104 ve 105. maddelerine göre meclis araştırması açılmasını istedi.