16.10.2019, Çarşamba
16 °C / 27 °C Denizli Hava Durumu

Karaca: Bu tablo ODTÜ’ye yakışmadı

Haber Merkezi - 8 Temmuz 2019 Pazartesi - 17:43 Karaca: Bu tablo ODTÜ’ye yakışmadı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, ODTÜ Yerleşkesi’ne yurt yapımı için ağaç kesimine karşı çıkan öğrencilere polis müdahalesinde bulunulmasını eleştirdi. Karaca, yaşananların ODTÜ’ye yakışmadığını söyledi.

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, yaptığı açıklamayla Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Yerleşkesi’ndeki kavaklık arazide yapılmak istenen KYK yurduna karşı çıkarak 55 gündür nöbet tutan öğrencilere polis müdahalesinde bulunulmasını eleştirdi.

Ağaç kesimlerinin durdurulup, ruhsatsız inşaatın mühürlenmesini “Bu zafer, başta kavaklıkta haftalardır kararlı bir şekilde direnen öğrenciler olmak üzere öğrencisinden, öğretim üyesine tüm ODTÜ’lülerindir” diyen Karaca, üniversite yönetimini eleştirdi.

ODTÜ YÖNETİMİNİ ELEŞTİRDİ

Olaylar sırasında biber gazlı müdahaleden etkilenen Karaca, “Kampüsünü, yeşilini korumak isteyen ODTÜ öğrencilerine karşı rektörlük izniyle yapılan polis müdahalesi kabul edilemez. İlk andan itibaren polisin kampüsten çıkartılması için girişimlerde bulunduk. Ancak ODTÜ yönetimi olayların bu noktaya taşınmaması için hiç bir adım atmadı. Öğrencilerini polisle karşı karşıya bırakmaktan çekinmedi. Bu tavır ODTÜ gibi köklü bir kurumun yöneticilerine yakışmadı” dedi.

Çankaya Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi nezdinde de görüşmeler yapan Karaca, “Ruhsatsız bir şekilde başlatılan bir inşaat çalışmasıyla karşı karşıyayız. Bu durumu belediyelerimizle paylaştık ve hukuksuzluğun giderilmesinin gerekliliğini anlattık. Onlar da derhal harekete geçerek gerekli işlemleri başlattılar. Belediye ekiplerinin kampüse girişine izin verilmemesi gibi bir dizi hukuksuzluk yaşandı. Ancak nihayetinde ağaç kesimleri durdu. Hiç ağaç kesilmeden, hiçbir gencimizin canı yanmadan barış içerisinde çözülebilecek bir sorun ne yazık ki bugün kriz haline dönüştürüldü. ODTÜ yönetiminin öğrencilerini polisin hedefi haline getiren tavrını kınıyorum” ifadelerini kullandı.

“ÖĞRENCİLER KAMPÜSTE YURT İSTEMİYOR”

ODTÜ Mezunlar Konseyi ile de görüşmeler yürüten Karaca, ODTÜ’nün yurda ihtiyacı olduğunu ve bu ihtiyacın doğru yer seçimi ve doğru yöntemle giderilmesi için gerekli girişimlerde bulunulduğunu söyledi. Karaca, sözlerine şunları ilave etti:

“ODTÜ’lü öğrenciler kampüslerinde KYK yurdu istemiyorlar. Kampüsteki tüm yurtların yönetimi üniversite tarafından yapılıyor ve KYK’nin bu yapıyı bozacağından endişe ediyorlar. Bizler de bu görüşe hak veriyoruz ve ODTÜ’de yurt ihtiyacının karşılanabilmesi için başka yol ve yöntemler olduğunu biliyoruz. Öğrencilerin isteği hilafına bir yurt yapılmasındansa 150 milyon lira gibi bir maliyeti olacak bu proje yerine KYK, ülkemizin başka ihtiyaç olan yerlerine yurtlar yapabilir.”