17.06.2019, Pazartesi
19 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. CHP
  4. /
  5. Akbaba: YSK baskılara boyun eğmemeli

Akbaba: YSK baskılara boyun eğmemeli

Haber Merkezi - 10 Nisan 2019 Çarşamba - 16:04 Akbaba: YSK baskılara boyun eğmemeli

CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, Yüksek Seçik Kurulu’nun (YSK) baskılara boyun eğmemesi gerektiğini söyledi. Akbaba, “Demokrasiye karşı kurulan kumpası Yüksek Seçim Kurulu bozmak zorundadır. Bu Yüksek Seçim Kurulu’nun tarihsel görevidir” açıklamasını yaptı.

Yerel seçimlerle ilgili gelişmeler üzerine CHP il başkanları eş zamanlı açıklamada bulundu. CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, İl Sekreteri Gürel Bingüller ve Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker ile birlikte, Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenledi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun yasalara ve daha önce benzer olaylarda aldığı kararlara uymak zorunda olduğunu belirten Akbaba, “Yüksek Seçim Kurulu, iktidar sahiplerinin YSK üzerinde kurdukları baskılara boyun eğmemek zorundadır. Yüksek Seçim Kurumu, demokrasi değil; seçimsiz bir Türkiye isteyen iktidar sahiplerine ‘dur’ demek zorundadır. Yüksek Seçim Kurulu hukukun üstünlüğü mü, yoksa iktidar sahibi üstünlerin hukuku mu? Buna açık ve net cevap vermek zorundadır. Yüksek Seçim Kurulu’nda hakimler mi var yoksa, iktidar sahiplerinin taşeronlaştırmak istediği kişiler mi var bunu demokrasiden yana kararlarıyla göstermek zorundadır. Özetle iktidar sahiplerinin güçlerini kullanarak demokrasiye karşı kurulan kumpası Yüksek Seçim Kurulu bozmak zorundadır. Bu Yüksek Seçim Kurulu’nun tarihsel görevidir” dedi.

Sürece ilişkin soruları da yanıtlayan Akbaba, Denizli özelinde Honaz ile ilgili itirazın YSK’da bugün karara bağlanması gerektiğini söyledi. Beklentilerinin ve olması gerekenin Yüksel Kepenek’in mazbatasını alarak görevine başlaması olduğunu anlatan Akbaba, İYİ Parti’nin Baklan itirazının da hem ilçe, hem de İl Seçim Kurulu tarafından kabul edilmemesini anlayamadıklarını ifade etti. Akbaba, “Baklan’da özellikle 7-8 sandıkta ciddi hatalar var. Tutanaklar ile ıslak imzalı tutanaklar arasında bariz hatalar yapılmış. Hukuken bu delillerin görmezden gelinmesi mümkün değil” diye konuştu.