22.04.2019, Pazartesi
4 °C / 17 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. CHP
  4. /
  5. CHP 24 Haziran için sandık güvenliği...

CHP 24 Haziran için sandık güvenliği önlemlerini aldı

Haber Merkezi - 13 Haziran 2018 Çarşamba - 12:52 CHP 24 Haziran için sandık güvenliği önlemlerini aldı

CHP Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba, oyların sayımından sisteme girilmesine kadar olan süreçte sandık güvenliği için gerekli önlemleri aldıklarını, ayrıca cep telefonları için “Adil Seçim Seferberliği” uygulaması geliştirildiğini söyledi.

CHP’nin Beyağaç’ta düzenlediği iftar programı yoğun bir katılımla gerçekleşti. Programa CHP Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba, yönetim kurulu üyeleri Kenan Türkmenoğlu, Nurhan Baba, Bülent Kandemir, Firdevs Akakça, Yaşar Dönmez, Ahmet Çon, Tavas İlçe Başkanı Erdoğan Şama, Acıpayam İlçe Başkanı Baki Tataroğlu, Ali Asker Kantürk, Mehmet Ali Orpak, Acıpayam Kadın Kolları Başkanı Fatma Demirtaş Beyağaç İlçe Başkanı Salih Gündoğdu, Beyağaç Kadın Kolları Başkanı Vahide Gündoğdu ve vatandaşlar katıldı.

İftar programı sonrasında 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve 27’nci dönem milletvekili Seçimi’nde sandıklarda görev alacak partililere Hasan Karabeyaz ve Nuri Sertkaya tarafından eğitim semineri verildi.

AKBABA: SANDIK GÜVENLİĞİ İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ

Bu arada partililere seslenen CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, 24 Haziran’da muhalif seçmenin ve partilerin en büyük endişesinin sandık güvenliği olduğuna işaret ederek, CHP’nin 24 Haziran’daki seçimler için “Adil Seçim Seferberliği” isimli bir akıllı telefon uygulaması geliştirdiğini, bu uygulamayla görevlilerin sandıklarının başında olup olmadığının kontrol edileceğini, sandık sonuçlarının hemen sisteme kaydedilerek verilerin Yüksek Seçim Kurulu’nun tutanaklarıyla karşılaştıracağını ifade etti.

Uygulamayla seçim günü sabahtan oy pusulaları teslim edilene kadar sandık görevlilerinin konumunun takip edileceğini belirten Akbaba, şu bilgileri verdi:

“Görevli kayıtlı olduğu sandığın başında değilse, sisteme uyarı gidecek. Böylece daha önce yaşanan kayıtlı görevlinin sandığa gitmemesi ya da sandığı erken terk etmesi gibi risklerin önüne geçilecek. Görevliler bir sorun olduğunda uygulama içi bir butonla çağrı merkezini istedikleri anda arayabilecek ya da ‘canlı destek’ butonunu kullanarak merkezle yazışabilecek. Sandık görevlileri oy sayımı yapıldıktan sonra ‘Cumhurbaşkanı Seçimi’ ve ‘Milletvekili Genel Seçimi’ butonlarını seçerek iki oylamanın tutanak fotoğraflarını tarayıcı kalitesinde çekip ayrı ayrı sisteme gönderecek. Sisteme gönderilen fotoğraflar OCR-Optik Karakter Tanıma sistemiyle taranacak. Tutanaktaki veriler ve sonuç bu yolla kendiliğinden ve hızla sisteme yüklenecek. YSK’nin 3 dakikada bir erişime açtığı sonuçlarla, sisteme uygulama yoluyla giren sonuçlar karşılaştırılacak. Sonuçlar arasında uyumsuzluk olursa, sistem uyarı verecek. Sistemin uygulanması için akıllı telefon kullanmak yeterli olacak. Her okulda bir bilişim görevlisi de hazır bulunacak. Akıllı telefon kullanılamadığı durumlarda sonuçlar ilçe başkanlıklarındaki görevlilerce web tabanlı sisteme girilecek. Bütün bu veriler bir merkezde web bazındaki bir sistemde toplanacak ve gerekli müdahaleler de burada belirlenecek.

Biz sandıklarımızın güvenliği için elimizden geleni yapıyoruz. İnanıyorum ki vatandaşımız da gerekeni yapacak, doğru kararı verecektir. Vatandaşımız bazen basit hatalar yapıyorlar, oyları geçersiz duruma düşüyor. Bunun önlemini almamız gerekiyor insanlarımızı vatandaşlarımızı daha çok bilinçlendirmeliyiz. Bu seçim gerçekten çok önemli. Her bir oy bizim için çok değerli, çok önemli. Ben inanıyorum ki sandık güvenliği konusunda hepiniz gerekli önlemi alacaksınız, gerekli özveriyi göstereceksiniz. Hepinize teşekkür ederim.”