22.04.2019, Pazartesi
4 °C / 17 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. AKP
  4. /
  5. Tin: Yoksullukla mücadelemiz kararlılıkla sürecek

Tin: Yoksullukla mücadelemiz kararlılıkla sürecek

Haber Merkezi - 13 Haziran 2018 Çarşamba - 14:38 Tin: Yoksullukla mücadelemiz kararlılıkla sürecek

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, yeni dönemde yoksullukla hızlı bir biçimde mücadele edeceklerini, tüm ihtiyaç sahibi kesimlere yönelik sosyal koruma politikalarını sürdüreceklerini söyledi.

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, seçim çalışmaları kapsamında Acıpayam’ın Güney, Olukbaşı, Benlik, Çiftlik, Alcı mahallelerinde vatandaşlarla bir araya geldi. Vatandaşlarla sohbet ederek isteklerini dinleyen Tin, sosyal devlet ilkesinin AK Parti iktidarıyla anlam kazandığını, muhtaç vatandaşlara, hastalara, evinde hastasına bakanlara, devletin şefkat elinin uzatıldığını, 16 yılda 240 milyar lira sosyal yardım yapıldığını belirtti.

“YARDIMI İHTİYAÇ SAHİBİNİN AYAĞINA GÖTÜRDÜK”

Sosyal yardımlarla ilgili bilgi veren Tin, “2 milyon haneye sosyal yardım kartı verdik. Yardım ödemelerinin yattığı dönemlerde hak sahiplerini SMS ile bilgilendirdik ve konutta ödeme uygulamasına geçtik. Sosyal yardım tutarlarını hak sahiplerinin temel ihtiyaçlarını karşılayacak seviyeye çıkardık. 2002 yılında yürütülen tek yardım programında muhtaç durumdaki engelli vatandaşlarımıza sadece 24 TL gibi cüzi bir aylık yardım yapılırken, bugün engelli yardımlarını aylık 598 TL seviyesine çıkardık. 2017 yılında ihtiyaç sahibi 6,7 milyon vatandaşımızın 7,7 milyar TL’lik GSS primini karşıladık. 2003 yılından itibaren muhtaç ailelere ısınma amaçlı yardım yapıyoruz. Uygulamadan her sene yaklaşık 2 milyon aile faydalanmaktadır. Yardım programlarını çeşitlendirerek, sosyal yardımların ulaştığı hane ve vatandaş sayısını artırdık. 2002 yılında sadece 4 türde sosyal yardım programı uygulanırken, bugün 40 farklı türde sosyal yardım programı uyguluyoruz. Bu kapsamda engelli ve yaşlılar, eşi vefat etmiş kadınlar, muhtaç asker aileleri, öksüz, yetim ve muhtaç asker çocukları ile Tüberküloz ve SSPE hastalarına yönelik düzenli sosyal yardım programlarını uygulamaya başladık. 2012 yılında Eşi Vefat Eden Kadınlara Düzenli Nakdi Yardım Programını başlattık. 2017 yılında yaklaşık 283 bin kadınımızı aylık 275 TL düzenli nakdi desteğe kavuşturduk ve toplam 838 milyon TL yardım yaptık. İhtiyaç sahibi, bakıma muhtaç engelliler için evde bakım aylığı uygulamasını başlattık ve ayrıca özel bakım merkezlerinden yararlanan engelliler için aylık iki net asgari ücret tutarında ödeme yapmaya başladık” dedi.

“SOSYAL DEVLET DAHA İŞLEVSEL VE VERİMLİ HALE GELECEK”

Yeni dönemde yoksullukla hızlı bir biçimde mücadele edeceklerini, tüm ihtiyaç sahibi kesimlere yönelik sosyal koruma politikalarını sürdüreceklerini vurgulayan Tin, sözlerine şunları ilave etti:

“Sosyal hizmetlere erişilebilirliği daha da artırarak Sosyal Hizmet Merkezlerini (SHM) ülke geneline yaygınlaştıracağız. Sosyal yardım ve hizmetlerin daha etkin, verimli ve işlevsel şekilde sunumunu sağlamak amacıyla gerekli idari, hukuki ve teknik düzenlemeleri yapmayı sürdüreceğiz. Şartlı Nakit Transferi Programından faydalanan ihtiyaç sahibi ailelerin orta ve yükseköğrenime devam eden başarılı çocuklarını nakdi yardımlarla destekleyerek; onların sosyal, kültürel ve bilimsel olarak gelişimlerine katkı sağlamaya yönelik programlar geliştireceğiz. Ağır kronik hastalığı nedeniyle hayatını cihaza bağımlı bir şekilde sürdüren vatandaşlarımızın elektrik giderleri ile kesintisiz güç kaynağı maliyetlerini karşılayacağız. Sosyal yardımlarda mükerrerliği tamamen önlemek için, bu alanda hizmet veren kamu kurumları ve yerel yönetimler ile veri tabanlarının entegrasyonunu tamamlayacağız. Sosyal yardım-istihdam bağlantısının güçlendirilmesi ve “İstihdam Dostu Sosyal Yardım Anlayışı” doğrultusunda yeni mekanizmalar oluşturacağız. Bu kapsamda sosyal yardım yararlanıcılarının İŞKUR tarafından verilen mesleki eğitim, istihdam ve Toplum Yararına Programlardan (TYP) öncelikle faydalandırılmasını sağlayacağız. Sosyal dayanışma bilincini daha da artırarak bağışları teşvik edecek mekanizmalar geliştireceğiz. Yeni dönemde sosyal devlet daha işlevsel ve verimli hale gelecek.”