23.04.2019, Salı
8 °C / 23 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. AKP
  4. /
  5. Filiz: Kanser hastaları ücretsiz tedavi...

Filiz: Kanser hastaları ücretsiz tedavi edilecek

Haber Merkezi - 6 Temmuz 2018 Cuma - 16:52 Filiz: Kanser hastaları ücretsiz  tedavi edilecek

AK Parti İl Başkanı Necip Filiz, kanser hastalarının kamu ve özel hastanelerde ücretsiz tedavi olabileceklerini bildirdi.

AK Parti İl Başkanı Necip Filiz, yaptığı açıklamada, kanser hastalarının en büyük sorunu olan ücretli tedavinin tarihe karıştığını, SGK’nın Sağlık Uygulama Tebliği’nde yapılan bir değişiklikle kanser tedavisinin artık ücretsiz hale getirildiğini belirtti.

Kanser tedavisine ilişkin her türlü ek ücret ya da fark masraflarının tarih olacağını, kanser hastalarının ilaçlarda olduğu gibi, cerrahi tedavilerde de devlet ve özel hastanelere ödeme yapmayacaklarını kaydeden Filiz, şöyle etti:

“5 Temmuz 2018 tarihli Resmi Gazete’de belirtilen tebliğ değişikliği artık yasallaştı. Kanser tedavisi, cerrahisi ve ilacına ilişkin yani kanser hastalığına ilişkin her türlü ilave ücret ve fark ödemesi artık kaldırıldı. Vatandaşlarımızdan SGK ile sözleşmeli/protokollü sağlık hizmeti sunucuları sunmuş oldukları bu hizmetler nedeniyle hiçbir şekilde ilave ücret almayacak, vatandaşlarımız ceplerinden hiçbir ücret ödemeyecek. Düzenleme öncesi kanser cerrahisi için yılda 240 milyon lira ödüyorken söz konusu düzenleme ile bu ödemeyi yılda yaklaşık 750 milyon liraya çıkartarak kanser hastalarımızın tedavileri tamamen ücretsiz hale getirildi. Böylece kanser tedavisine ihtiyaç duyan vatandaşlar, artık hiçbir ücret ödemeden sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek.”

Bunun SGK ile sözleşme yapan tüm özel hastaneleri kapsadığını kaydeden Filiz; “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Jülide Sarıeroğlu ve Sağlık Bakanımız Ahmet Demircan’ın da açıkladığı üzere, hem kanser hem de diğer tüm hastalıkların tedavisine ve önlenmesine ilişkin yine maliyet unsuru gözetmeksizin iyileştirmelerimiz hızla ve artarak devam edecek. İnsana ve hayata verdiğimiz değeri ve önemi bir kez daha açıkça ifade etmiş olduk. Halkımıza söz verdiğimiz gibi güçlü Türkiye’mizin geleceği adına yaptığımız çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Yeni uygulamanın tüm vatandaşlarımıza sağlıklı bir yaşam getirmesini temenni ediyorum” dedi.