29.05.2020, Cuma
11 °C / 24 °C Denizli Hava Durumu

Coronavirüs tedbirleri ‘beyaz cennete’ yarayacak

Haber Merkezi - 4 Nisan 2020 Cumartesi - 12:19 Coronavirüs tedbirleri ‘beyaz cennete’ yarayacak

Denizli’nin dünyaca ünlü turizm destinasyonu Pamukkale’nin coronavirüs tedbirleri kapsamında ziyaretçi girişine kapatılmasıyla uzmanlar, travertenlerde kararan alanların beyazlayacağını ve yeni çökelmelerin oluşabileceğini ifade etti.

UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan ve dünyaca ünlü Pamukkale ören Yeri’nin coronavirüs tedbirleri kapsamında ziyarete kapatılmasını değerelndiren uzmanlar, Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin gözdesi olan travertenlere girilememesinin yararlı olacağını kaydetti. Güncel traverten oluşumun halen devam ettiğini belirten Pamukkale Üniversitesi Jeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi ve Denizli Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Doç. Dr. Barış Semiz, “Şu anda bölgede güncel bir traverten oluşumu devam ediyor. Turizm için ziyarete açık bir bölge var. O bölge üzerinde insanların girmemiş olmasının biyolojik bir etkisi var” dedi.

Bu süreçte insanların olmaması, düzenli olarak o bölgeye suyun akışının sağlanması çökeltimi devam ettirecektir diyen Semiz, “Biliyoruz ki Pamukkale suyunun çökelme kabiliyeti çok yüksek. Şu anda kararan dediğimiz veya insanların etki yaptığı alanda birçok beyazlama ve yeni çökelme sağlayacağını düşünüyorum. Kleopatra havuzuna da giriyor ziyaretçiler. Bu su ilk olarak oradan geliyor. Orada da suya girişin olmaması önemli. Çünkü insanlar havuza girerken ‘Duş alarak mı giriyor?’ veya ‘krem sürerek mi giriyor?’ bunları bilemiyoruz. Ancak şu aşamada havuza insan girişinin olmamasının bir artısı olacaktır. Oradan gelen suları travertenlere yönlendirdiğimiz için bununda getirisi olacağını düşünüyoruz” dedi.

“PAMUKKALE SUYUNDA DOLAYLI OLARAK BİR ETKİ YAPACAKTIR”

Pamukkale ve Karahayit’te bulunan otellere giden kaynak sularının düzenleme yapılamamasının da travertenlere etkileyeceğini söyleyen Doç. Dr. Semiz, “Asıl problem, bu bölge sularının kullanımı. Şu anda tahmin ediyorum ki bölgede turist sayısının azalmasıyla Karahayit ve Pamukkale’deki otellerde su çekiminin az olacak olması Pamukkale suyunda dolaylı olarak bir etki yapacaktır” diye konuştu.

Otellere kaynak suyunun sistematik verilmesi gerektiğini inandığını söyleyen Semiz, “Çünkü biz parasını ödemediğimiz kaynağı hor kullanıyoruz. Şu anda yapılacak şey, o insanların bir fiil üzerinde yürüdüğü yürüyüş yolu dediğimiz kesit hattı boyunca düzenli bir şekilde suyun verilmesi, ayrıca traverten çökelimin de sürekli olarak kontrol edilerek oradaki çökelimin bir an önce sağlanması yönünde çalışmalar yapılması. Yapay kanallar dediğimiz teraslar oluşturulmuştu. Bunların belli yerlerinde dökülmeler, kabuk şeklinde atmalarda görülmüştü. Bu kısımlara da özellikle traverten oluşması için su verilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

DENİZLİ (İHA)