14.12.2019, Cumartesi
6 °C / 14 °C Denizli Hava Durumu

Pamukkale’de uçuş için 3 işletmeye ön izin verildi

Haber Merkezi - 27 Eylül 2018 Perşembe - 11:02 Pamukkale’de uçuş için 3 işletmeye ön izin verildi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce (SHGM), sıcak hava balon taşımacılığına geçen yıl açılan Pamukkale’de, 3 işletmeye daha istenilen koşulları yerine getirmeleri için ön izin verdi. Bu işletmeler de faaliyete geçtiğinde, balonla uçuş hizmeti veren şirket sayısı 8’e yükselecek.

SHGM balon uçuşlarının yaygınlaştırılarak ülke turizmine katkı sağlaması amacıyla Kapadokya’nın yanı sıra 9 ilde daha balon uçuşu yapılabilmesine yönelik çalışmalarını tamamladı. SHGM tarafından ülkenin farklı bölgelerinde balon uçuşlarının cazip hale getirilmesi amacıyla yayımlanan “Balon Uçuşlarını Teşvik Genelgesi” kapsamında, ulaşan taleplerin değerlendirilmesi sonucu 9 nokta balon uçuşlarına uygun bulundu.

Sıcak hava balonculuğunda ülkenin taşıdığı potansiyeli daha da geliştirmek amacıyla geçen yıl balon uçuşlarına açtığı Pamukkale bölgesini de genelge kapsamına alan SHGM, bu bölgede 5 işletmeye sıcak hava balonlarıyla ticari havacılık faaliyetleri yapmak üzere ruhsat verdi.

İlgili yönetmelik kapsamındaki gereklilikleri sağlayan 5 işletmeye verilen izinlerin yanı sıra 3 işletmeye daha gerekli şartları tamamlamak üzere ön izin sağlandı. Söz konusu işletmelerin de asıl ruhsat almaya hak kazanması halinde Pamukkale’de faaliyet gösteren işletmelerin sayısı 8’e çıkacak.

ANKARA (AA)