25.04.2019, Perşembe
14 °C / 26 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. KÜLTÜR-SANAT-TURİZM
  4. /
  5. DENTUROD Başkanı Şen’den Papa’lı açılış töreni...

DENTUROD Başkanı Şen’den Papa’lı açılış töreni önerisi

Haber Merkezi - 22 Ekim 2018 Pazartesi - 12:10 DENTUROD Başkanı Şen’den Papa’lı açılış töreni önerisi

Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, Denizli’nin Hierapolis ve Laodikya ile inanç turizminde öne çıkacak bir il olduğunu, Laodikya Kilisesi’nin açılış törenine Papa’nın da katılımının sağlanmasının tanıtımda etkili olacağını, böylece inanç turizmi kapsamında ülkeye en az 3 milyon turistin daha gelmesinin yolunun açılacağını belirtti.

DENTUROD Başkanı Gazi Murat Şen, yaptığı açıklamada, Denizli tarihinin Anadolu tarihi kadar derin, birçok kültüre, dine, yaşam biçimine ev sahipliği yapmış zenginlikte olduğunu, tarih boyunca hem ticaret merkezi, hem hac merkezi ve şifa merkezi konumunda bulunduğunu, bugün de aynı misyonu devam ettirebilmesini istediklerini ifade etti.

Denizli’nin son yıllarda gerçekleştirilen kolektif çalışma ve Termal İyi Gelir kampanyasıyla sağlık kenti olma yolunda ilerlediğini, ancak Hierapolis ve Laodikya’da yapılan kazılarla ortaya çıkarılan eserlerin kentimizin inanç turizmi alanında da tanıtımını gerektirdiğini kaydeden Şen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“3 ANTİK KENT HIRİSTİYANLAR İÇİN ÖNEMLİ”

“Bilindiği üzere Laodikya, Hierapolis ve Colossae, Hıristiyanlık için önemli kentlerdir. Her üç kent de kutsal kitapta geçmektedir. Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Aziz Philippus’in mezarının Hiearapolis’te gün ışığına çıkarılması, B. Constantinus zamanına tarihlenen Laodikya Kilisesi’nin restore edilip ayağa kaldırılması Anadolu tarihi, sanat tarihi, mimari önemi kadar, Hıristiyanlık için de önem arz etmektedir. Öyle ki günümüzde de birçok kilise Aziz Philippus bayramını kutlayıp ayin düzenlemektedir.
Mayısın ilk haftasında yapılan bu kutlamalar için kentimiz tanıtılmasında kullanılabilir mi? İnanç turizmi için gelen turistler uzun süreli şehrimiz de konaklayabilir mi? Bakanlığımız inanç turizmini, insanların dini inançlarını gerçekleştirmek ve inanç çekim merkezlerini görmek amacıyla yaptıkları turistik amaçlı geziler olarak tanımlamaktadır. Turizmle inanç arasında geçmişten günümüze yakın bir ilişki olmuştur. Hac amaçlı gerçekleştirilen seyahatler ilk turizm hareketleri olarak kabul edilir. Dini binalar, ritüeller, festivaller, dini törenlerle ilgili olaylar önemli turist çekiciliklerindendir. Bugün yapılmakta olan kitle turizmi ülkemizde ve özellikle şehrimizde, kültür, miras ve inanç turizmi gibi tarihi ve manevi, dinsel yönden çekiciliği olan alanların turizmde kullanımını arttırmıştır. Şimdiye kadar şehrimize dini-hac amaçlı gelen ziyaretçilerin bireysel programlar yerine seyahat acentesi ve tur işletmeleri ile gelmeleri bir anlamda kitle turizminin inanç turizmine yaptığı olumlu bir katkıdır. Ancak kitle turizminin bu olumlu tanıtım katkısına rağmen, kültür ve inanç turizm alanlarımızı sadece günübirlik ziyaret edilir hale getirmesi de hedeflediğimiz inanç turizm potansiyelini olumsuz etkilemektedir. Denizli’nin inanç turizm alanında potansiyelini Pamukkale ziyaretçi sayısına bakarak anlayabiliriz. Denizli bu anlamda Türkiye’de ilk sıradadır.

“EFES’TEKİ MERYEM ANA EVİ ÖRNEKTİR”

Ülkemizdeki inanç turizmine en iyi örneğin Meryem Ana Evi olduğuna işaret eden Şen, “Meryem Ana Evi 1967 yılında Hıristiyanlığın kutsal bir yeri ve hac alanı ilan edilmiştir. Bugün Meryem Ana Evi, ibadete açık, ziyaretçilerin Hıristiyan olmasalar bile manevi deneyim yaşayabilecekleri bir örüntü sunmaktadır. Denizli olarak bizim de amacımız, Laodikya Kilisesi’ni, Aziz Philippus’in mezarını, inanç ve hac turizmi kapsamında ziyaret edilebilir bir destinasyon yapmak olmalıdır” dedi.

Termal İyi Gelir kampanyamızda da yaptığımız gibi, inanç turizminde de işbirliği içinde tanıtım ve pazarlama faaliyetleri yürütülmesini öneren Şen, “Yerel halkın bu bağlamda motive edilmesi ve inançlarını ifa etmek için gelecek ziyaretçilere hazırlanması, özellikle restorasyonu tamamlanan Laodikya Kilisesi’nin ibadet edilebilir hale getirilmesi ve bu kilisenin Papa’lık veya Kardinallik makamlarında tanıtımın gerçekleştirilmesi, açılışının Papa veya bir kardinal tarafından yapılmasının sağlanması, bu makamlar tarafından Laodikya’nın yeniden hac alanı ilan edilmesi, inanç turizminin şehrimize ve ülkemize katacağı değer anlamında kısa ve orta vadeli hedeflerimiz olmalıdır. DENTUROD olarak şehrimizin inanç turizmi alanında da tanıtılması, pazarlanması ve farkındalığının sağlanması için hazırız. Bu sayede ülkemize en az 3 milyon ilave inanç turistinin geleceğine inanıyoruz” diye konuştu.