23.04.2019, Salı
8 °C / 23 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DTO
  4. /
  5. Erdoğan: İhracat desteği başvurularında yeni dönem...

Erdoğan: İhracat desteği başvurularında yeni dönem 1 Nisan’da başlıyor

Haber Merkezi - 28 Mart 2018 Çarşamba - 13:31 Erdoğan: İhracat desteği başvurularında yeni dönem 1 Nisan’da başlıyor

Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, Ekonomi Bakanlığı’nın nisandan itibaren ihracat destek başvurularını elektronik ortamda almaya başlayacağını, uygulamanın zaman ve maliyette önemli bir tasarrufa yol açacak e-imzanın işleri kolaylaştıracağını ve hızlanmasını sağlayacağını belirtti.

DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, Ekonomi Bakanlığı tarafından verilen ihracat desteklerine ilişkin mevzuatta değişikliğe gidildiğini anımsattı. Buna göre, 1 Nisan 2018’den itibaren yapılacak destek başvurularında, firmaların KEP adresleri aracılığıyla elektronik imza ile teslim edilmesi şartıyla elektronik ortamda alınmaya başlanacağını ifade etti. Erdoğan, “1 Nisan’dan itibaren kâğıt ortamında yapılan başvurular kabul edilmeyecek” uyarısında bulundu.

 

İHRACAT DESTEK BAŞVURULARINDA YENİ DÖNEM

“E-imzaya geçişle, başvuru süreçlerinin hızlanması ve bürokrasinin azaltılması hedeflendi. Bu uygulamayla, devlet desteklerinde hizmet kalitesi artacak, uygulamada etkinlik sağlanacaktır” diyen DTO Başkanı Erdoğan, talepte bulunan firma, Türkiye’nin neresinde olursa olsun, diğer firmalarla aynı süre içinde evraklarını Ekonomi Bakanlığı’na iletebilme imkanına kavuştuğuna dikkat çekti.

Uygulamadaki yenilikçi bakışı ve emeklerinden dolayı Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile bakanlık çalışanlarına da teşekkür eden Erdoğan ayrıca, bu sayede, firmaların başvuru süresince karşılaştıkları kargo ve kâğıt maliyetlerinin de düşeceğini söyledi. Erdoğan, “Böylelikle, zaman ve enerjiden de tasarruf edilecek. Bu çerçevede firmalarımızın 1 Nisan 2018 tarihinden önce e-imza ve kep adresi temin etmeleri önem arz ediyor. İlgililerinin, gereken ilgiyi göstereceklerinden şüphem yok” dedi.