20.05.2019, Pazartesi
20 °C / 33 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DTO
  4. /
  5. DTO’dan ‘Yaşam ve Ekonomi Kadınla Birlikte...

DTO’dan ‘Yaşam ve Ekonomi Kadınla Birlikte Güzel’ paneli

Haber Merkezi - 6 Mart 2019 Çarşamba - 11:17 DTO’dan ‘Yaşam ve Ekonomi Kadınla Birlikte Güzel’ paneli

Denizli Ticaret Odası’nca (DTO) Yaşam ve Ekonomi Kadınla Birlikte Güzel paneli düzenlendi. Panel önce konuşma yapan DTO Başkanı Uğur Erdoğan, "DTO olarak biz de toplumumuzun yükünü çeken kadınları hep el üstünde tuttuk” dedi.

DTO tarafından düzenlenen ve moderatörlüğünü İletişim Danışmanı Meltem Acar Yücesoy yaptığı panelde, Ekonomist Yazar Prof. Dr. Emre Alkin ve Gazeteci Yazar Tuluhan Tekelioğlu konuşmacı olarak yer aldı. Panele, Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Hasan Aracı ile Melek Sözkesen, yönetim kurulu üyeleri, meclis üyeleri,Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Denizli İl Kadın Girişimciler Kuruluüyeleri ile çok sayıda davetli katıldı.

ERDOĞAN: “TÜRKLER, KADINI HEP ERKEĞİN YANINDA BİLMİŞ, ÖNDE TUTMUŞTUR”

Medeniyetimizin, hayatın yükünü omuzlarında taşıyan kadınlarını her zaman önemsiyor diyen Erdoğan, “Peygamber Efendimiz, ‘Sizin en hayırlınız, kadınlarına karşı en iyi davrananınızdır’ demiştir.Türkler, kadını hep önde tutmuş, onu hem evinin hem de kendisinin yöneticisi olarak görmüştür.Gazi Mustafa Kemal Atatürk’de, diğer medeni ülkelerden önce ilk kez Türk Kadını’na seçme ve seçilme hakkı tanımıştır. Atatürk hayatta iken yapılan son seçim olan 1935’deki seçimlerde, ilk kez seçilme hakkını kullanan Türk Kadını, 18 kadın milletvekili ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girmiştir.Görüldüğü gibi, hem dinimizde hem de kültürümüzde kadının yeri apayrıdır” diye konuştu.

“KADINLARIMIZIN HER ZAMAN YANINDAYIZ”

Denizli Ticaret Odası olarak, kadınları, gerek sosyal hayata, gerekse iş yaşamına kazandırmak için, her türlü desteği sağladıklarını belirten Başkan Erdoğan, “Girişimcilik ve meslek edindirme kursları düzenliyoruz. Moda tasarım ile e-ticaret eğitimleri verdik; veriyoruz. TOBB Kadın Girişimciler Denizli İl İcra Kurulu’nun koordinatörüyüz. Denizli Ticaret Odası’nda göreve geldiğimiz gün, bir ilke imza attık… Odamızın yönetim kurulunda, başkan yardımcılarımızdan biri kadın. İş hayatı ve sivil toplum kuruluşlarındaki başarısıyla dikkat çeken ve bugün bu organizasyonda da büyük emeği bulunan Sayın Melek Sözkesen, odamızın en üst yönetim organı olan yönetim kurulumuzda başkan yardımcısı. O’na ve arkadaşlarımıza, bu etkinlikteki emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum.Yine, yönetim organlarımızda kuruluş tarihimiz olan 1926’dan bu yana ilk kez bu kadar çok sayıda, 36 kadın var. Ayrıca, personelimizin yarısından fazlası kadın. Kadınlar, Denizli Ticaret Odası’nın karar mercilerinden emekçilerine kadar her aşamasında ilk kez bu kadar aktif olarak yer alıyorlar” dedi.

“KADIN İSTİHDAMINDA EN ÖNLERDEYİZ”

Denizli’de kadın istihdam oranının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu söyleyen DTO Başkanı Erdoğan konuşmasında, ““Türkiye’de kadın istihdam oranı, resmi kayıtlara göre %28,2; Denizli’mizde ise bu oran %33,5! Denizli Ticaret Odası’na kayıtlı şirket yetkilisi kadın girişimci sayısı,2 bin 673. Şirket ortağı kadın girişimci sayısı, 2 bin 279. Odamıza kayıtlı gerçek kişi kadın girişimci sayısı ise 773. Her biri bizim için ayrı bir onur kaynağı. Girişimcilik Eğitimlerimizle, bu zincire her geçen gün yeni halkalar ekliyor, kadınlarımızı üretim ve istihdama kazandırıyoruz” ifadelerini kullandı.

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ’NÜ UNUTMADI

Kadınlarımızın yaşam standartlarını iyileştirmenin yanında hayatımızın her alanında hak ettikleri değeri vererek, ülkemizi her açıdan daha güçlü bir hale getirebiliriz diyen Erdoğan şöyle konuştu: “Budüşüncelerle, başta annem, eşim, kardeşim, Denizli Ticaret Odası’nın emektarları kadın çalışanlarımız ve bu salondaki davetlilerimiz olmak üzere, tüm kadınlara, en kalbi duygularla kutladığım 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde‘İyi ki varsınız; iyi ki yanımızdasınız’ diyor, biz erkeklerin hayatına eşsiz emekleri ile anlam kattığınız için teşekkür ediyorum. Hepinize sağlık, huzur ve mutluluk dolu güzel günler diliyorum.”

PROF. DR. ALKİN: BİZE LİDER LAZIM

Konuşmasına Türkiye’de kadının işgücüne katılım oranının %36 olduğunu açıklayan Prof. Dr. Emre Alkin,bu oranla OECD ülkelerine göre alt sıralarda yer alıyoruz dedi. Alkin konuşmasında şunları ifade etti: “Ülkemizde, kadının işgücüne katılımıyla alakalı ciddi bir sıkıntı var. OECD’de kadın işsizliği yüzde 7; Türkiye’de ise yüzde 14. Kadın istihdamında kültürel bir yaklaşım olabilir ama kadın işsizliği çok dikkat çekici! Kayıt dışı istihdamda kadın ve erkekte yüzde 43’ü gördük.Ücretsiz aile işçisi pozisyonunda çalışanlarımızın oranı,yüzde 24. OECD verilerine göre, Türkiye’de asgari ücretle çalışanların oranı tüm çalışanların yüzde 42,9’u. Buradan da anlaşıldığı gibi, Türkiye’de ücretin önemli bir kısmı resmi olarak asgari gösteriliyor, geri kalan kısmı gayri resmi.”
Prof. Dr. Alkin, “Patronluk yapmayın. Bize lider lazım! Lider, kişilerin, kalitesini en üst seviyeye çıkarıp, bir orkestra şefi gibi, en zor müzik parçasını çok kolaymış bir parça gibi ahenk içinde çaldıran kişidir… Mesela, Mustafa Kemal Atatürk gibi ” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

TEKELİOĞLU: TÜRKİYE’Yİ KADINLAR ÖZGÜRLEŞTİRECEK

Konuşmasına “Kadın varsa,imkânsız yoktur” diyerek başlayan Gazeteci Yazar Tuluhan Tekelioğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“2010 yılında iki belgesel yaptım. Biri 40’ında 40 Kadın, diğeri ise 50’sinde Erkek… 40’ında 40 Kadın, ‘Sen neye hazırsan, o da senin için hazırdır’ cümlesiyle başlıyordu. Cezaevlerindeki kadınlara bile ulaştık. Çok özel kadınlarla karşılaştık.Dizginleri eline almış, cesaretle hayata sarılmışlardı. Daha sonra kadınların erkekleri tanımadığını söylemesi üzerine erkeklerle konuşmaya başladım. Erkekler,bana hep iktidarlarını, yükselmelerini ve başarılarını anlatıyorlardı; bir türlü ‘Şunu yapamadım…’ demiyorlardı. Meğerse, erkeğin yüzleşme yaşı 50 imiş. O film ise,‘Yola girmek mi, yoldan çıkmak mı?’ sözü ile başlıyordu.Daha sonratoplumsal belgeseller yapmaya başladım. Bunlardan biri, organ bağışı belgeseliydi. Adı Yeni Hayat’tı. Bu filmi göstererek,Türkiye’ye2 bin organ bağışçısı kazandırdık. Ayrıca,‘Yapabilirsin’ dedik… Türkiye’nin 9 farklı bölgesindeki 9 özel kadını bulduk. O kadınlar semboldü. O belgeselimiz de ‘Görmek istediğin değişimin kendisi sen ol’ cümlesi ile başlar. Kendimizi ve özümüzdeki cesareti fark edelim. Türkiye’yi kadınların özgürleştireceğine inanıyorum. Çünkü, kadın adım atarsa, arkasından o adımı herkese attırıyor. Atatürk, ‘Daha emin ve daha doğru olarak yürüyeceğiniz bir yol vardır… Büyük Türk Kadını’nı çalışmamıza ortak kılmaktır.’ demiştir.”

ETKİNLİK GÜZEL BİR SÜRPRİZLE TAMAMLANDI

Etkinliğin sonunda konuklardan 3 Martta doğan Yücesoy ile 5 Martta doğan Tekelioğlu için sürpriz bir doğum günü kutlaması da vardı.İkili, DTO Başkanı Uğur Erdoğan ile yönetim kurulu üyeleri tarafından hazırlatılan etkinliğin duyurusunun fotoğrafının yer aldığı pastadaki mumları üfledi.

KİTAPLARINI İMZALADILAR

Konuklardan Ekonomist Yazar Prof. Dr. Emre Alkin ile Gazeteci Yazar Tuluhan Tekelioğlu, panelin ardından kitaplarını imzaladı.