22.05.2019, Çarşamba
18 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DTO
  4. /
  5. DTO’da İhracat Destek Ofisi açıldı

DTO’da İhracat Destek Ofisi açıldı

Haber Merkezi - 29 Kasım 2018 Perşembe - 13:09 DTO’da İhracat Destek Ofisi açıldı

Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, Ticaret Bakanlığı ve TOBB işbirliğiyle ülke genelinde sadece 25 odada kurulması kararlaştırılan “İhracat Destek Ofisleri”nden birinin Denizli Ticaret Odası bünyesinde açıldığını bildirdi.

DTO Meclisi’nin aylık olağan toplantısı yapıldı. DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, toplantıda yaptığı konuşmada, DTO’nun niteliğinin ve önemini artırdığını, göreve geldikleri günden bu yana prosedürü azaltıp ticareti kolaylaştırmaya yönelik çaba harcadıklarını, attıkları her yeni adımda Denizli Ticaret Odası’ın iş kurmadan girişimci olup destek almaya, hatta ihracatçı olmaya kadar her türlü talebe cevap verebilen tek adres olma yolunda ilerlediklerini söyledi.

DENİZLİ İHRACATI YÜZDE 12,6 ARTTI

İhracatla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Erdoğan, ekim ayının sonu itibariyle 10 aylık dönemde Denizli ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,6 oranında artış göstererek, 2 milyar 806 milyon 563 bin dolara ulaştığını belirtti. Erdoğan, “Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, en fazla ihracat sırasıyla 387 milyon 891 bin dolar ile İngiltere’ye, 288 milyon 617 bin dolar ile Almanya’ya, 207 milyon 877 bin dolar ile de Amerika Birleşik Devletleri’ne gerçekleştirildi. Aynı dönemde en fazla ihracat, 907 milyon 849 bin dolar ile hazır giyim ve konfeksiyon sektöründeydi. Bu sektörün ihracatımızdaki payı ise yüzde 32,3. TÜİK verilerine göre, ithalatımızda, eylül ayının sonu itibariyle geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,9 oranında artış görüldü. İthalatımız, 1 milyar 592 milyon 322 bin dolar oldu. İthal edilen ürünlerin başında, bakır ve bakır mamulleri, ardından demir-çelik ile pamuk, pamuk ipliği ve pamuklu mensucat geliyor ” dedi.

KARŞILIKSIZ ÇEKTE AZALMA

Kurdaki aşağı yönlü gidişatın piyasalara yansımasının ortaya çıkardığı olumlu havanın yanı sıra karşılıksız çeklerdeki iyileşmenin sürdüğünü anlatan Erdoğan, “Ekim ayı sonu itibarıyla karşılıksız çek adedi, geçen yıla göre yüzde 11,71 oranında azalışla 3.296 adede geriledi. Aynı dönemde Denizli Ticaret Odası’na bin 178 firma kayıt oldu, 416 üyemiz ise kaydını sildirdi. Ekim ayı sonu itibariyle odamıza kayıtlı firma sayısı 16 bin 985. Yıl sonuna dair hedefimiz ise 17 bin üyeyi bulmak hatta aşmaktır” ifadelerini kullandı.

DENİZLİ’DEKİ YABANCI SERMAYE 7.2 MİLYAR TL’YE ULAŞTI

Denizli’de yılın ilk 10 aylık döneminde 28’i limitet şirket, 3’ü ise anonim şirket statüsünde olmak üzere 31 yabancı sermayeli şirket kurulduğunu, ortak olunan şirketlerdeki yabancı sermaye toplamının 7 milyar 234 milyon 800 bin TL’ye ulaştığını kaydeden Erdoğan ayrıca, yılın ilk 10 aylık döneminde Denizli’den Türk Patent Enstitüsü’ne bin 132 marka başvurusu, 289 endüstriyel tasarım başvurusu 38 patent başvurusu ve 25 faydalı model başvurusu yapıldığını açıkladı.

İHRACAT DESTEK OFİSİ AÇILDI

Ticaret Bakanlığı ve TOBB iş birliğiyle, ülke genelinde 16 ilde sadece 25 odada kurulması kararlaştırılan “İhracat Destek Ofisleri”nden birinin Denizli Ticaret Odası’nda açıldığını da belirten DTO Başkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Türkiye’miz 100 milyar dolar mal, 43 milyar dolar da hizmet ihracatına sahip. İtalya ile Çin arasında en büyük sanayi üretim kapasitesini kurmuş ülkeyiz. Türkiye’miz, Avrupa Birliği’nin 6’ncı büyük tedarikçisi haline geldi. Ancak, ufkumuzu genişletip, ihracat menzilimizi hızla daha da artırmamız gerekiyor. Yeniden yeni pazarlara açılma hamlesine ihtiyacımız var. Biz bunu yapabiliriz. Çalışkanız, üretiyor ve satıyoruz. Dünyayı ve gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Sadece çabamızı biraz daha artırmaya ihtiyacımız var. Devletimiz de bunun için her türlü imkânı sağlıyor. İlk aşamada DTO’nun da arasında bulunduğu 16 ildeki 25 oda ve borsamızda ihracat destek ofisleri kuruldu. İhracat Destek Ofisleri ile ihracatçı sayısının artırılması ve ihracatın tabana yayılması hedeflendi. İhracatçılarımıza ve yeni ihracat yapmak isteyen firmalarımıza hayırlı olsun.”

DTO’NUN ETKİNLİKLERİNE DAVET ETTİ

Erdoğan, Denizli Ticaret Odası olarak “Gelecek girişimcilerin” diye düşündüklerini ve gençler ile girişimcilerin doğru bilgiye ulaşmalarına katkı sağlamaya devam ettiklerini belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu kapsamda, 5 Aralık’ta,Merkezefendi Kültür Merkezi’nde,Fütürist Ekonomist Ufuk Tarhan’ın konuşmacı olacağı, ‘Geleceğin Peşinde’ temalı bir konferans düzenleyeceğiz. Ayrıca,12 Aralık’ta da DTO’da, kısa adı İZKİAD olanİzmir İş Kadınları Derneği tarafından, iş kadınlarına yönelik ‘İş Dünyasında Kadın Hakları ve Liderlik Gelişimi Programı’başlıklı bir bilgilendirme toplantısı yapacağız.”