25.04.2019, Perşembe
14 °C / 26 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DTO
  4. /
  5. DTO’da düzenlenen kodlama eğitimleri başladı

DTO’da düzenlenen kodlama eğitimleri başladı

Haber Merkezi - 6 Ağustos 2018 Pazartesi - 11:22 DTO’da düzenlenen kodlama eğitimleri başladı

Denizli Ticaret Odası (DTO) ile Denizli Valiliği arasında imzalanan Kodlama Eğitimi İşbirliği Protokolü kapsamında başlatılan eğitimler, ilk haftasını geride bıraktı. Kursa gösterilen ilgiden büyük memnuniyet duyduklarını söyleyen DTO Başkanı Uğur Erdoğan, kodlama eğitimlerinin özellikle çocukların düşünme yetisini arttırmasının yanında el becerilerini de geliştirdiğini belirtti.

Kodlama Eğitimleri, Denizli Ticaret Odası’nın 6’ncıkatında oluşturulan bilgisayar donanımlı özel derslikte gerçekleştiriliyor. Konularında uzmanlaşmış genç eğitmenler Özgür Mert, İbrahim Alp ve İsmail Bilbay’ın verdiği ücretsiz kursta, 9-14 yaş grubu, 14-18 yaş grubu ve 18 yaş üzeri olmak üzere her hafta 3 grupta 60 kişi, içinde “Robotik Kodlama” derslerini de barındıran Kodlama Eğitimi görecek.

DTO Başkan Yardımcısı Melek Sözkesen ile Denizli Valiliği Proje Koordinasyon Merkezi Genel Sekreteri Murat Urhan, ilk kursiyerleri ziyaret ederek, Vali Hasan Karahan ile Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan’ın başarı dileklerini iletti. Sınıfların, yaş gruplarına göre belirlendiğini de dile getiren Sözkesen, eğitim bittiğinde kursiyerlerin sadece bilgilerinin değil kodlama ve yazılıma ilgilerinin de arttığını göreceklerinden en ufak şüphelerinin bulunmadığının altını çizdi.

ERDOĞAN: FARKLI VE GÜÇLÜ BİR SİNERJİ OLUŞTU

Denizli Ticaret Odası ile Denizli Valiliği’nin önemli bir işbirliğine imza attığını dile getiren DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, kurslarında iyi eğitimli genç bir ekibin enerjisi ile eğitime açık bireylerin ilgisinin biraraya geldiğini, böylelikle farklı ve güçlü bir sinerji oluştuğunu vurguladı.

Eğitim almak için ilk etapta 300 başvuru olduğunu açıklayan Erdoğan, “İlginin çok olması ne kadar doğru bir iş yaptığımızı da gösterdi. Denizli Ticaret Odamızdaki kodlama eğitimleriyle ülkemizin güçlü yarınlarına uzanan yolda, önemli bir adım daha atılmış olacak” dedi.

“PROGRAMLAMA ÖĞRENMEK, YENİ BİR DİL ÖĞRENMEK KADAR ÖNEMLİ”

Programlama öğrenmenin yeni bir dil öğrenme gibi önemli bir meziyet olduğunu belirten Erdoğan, “DTO olarak, eğitimi önemsiyoruz. Bundan önce de başta büyük ilgi gören girişimcilik eğitimi olmak üzere moda tasarım, e-ticaret, ısı, su ve ses yalıtımı ile kaynakçılık eğitimleri düzenledik. Sektörlerimizden gelen talep ve ihtiyaca göre, bu türde organizasyonlarımızın sayıları her geçen gün artıyor. Amacımız, insanımızı meslek ve iş sahibi yaparak, üretim ve istihdama kazandırmak, böylelikle de ekonomimize ve ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunmasını sağlamak. Kodlama eğitimi, bu zincirin en yeni halkası. Uzmanlarımız, ne kadar erken yaşta eğitimebaşlanırsa, kodlama öğrenmenin o kadar kolaylaştığını söyledi. Eğitimlerimize, özellikle 9 yaş ve üzerindeki çocuklarımızın yoğun ilgi göstermesi, bizleri çok mutlu etti. Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın, robotik kodlama eğitiminin temelini alması ileride özgün yazılımlar üretmelerine de yardımcı olacaktır. İnanıyorum ki bu eğitimler, ülkemizde geleceğin teknolojisinin hazırlanmasının da alt yapısını oluşturacaktır” diye konuştu.

Erdoğan, 12 ay sürecek kursa çağrıların başvuru sırasına göre olacağını, DTO’nun kodlama eğitimlerine katılmak isteyenlerin internetteki goo.gl/v1T8M6 adresinden başvuru yapabileceklerini sözlerine ekledi.