23.04.2019, Salı
8 °C / 23 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DTO
  4. /
  5. DTO ve Denizli Valiliği’nden Türkiye’ye örnek...

DTO ve Denizli Valiliği’nden Türkiye’ye örnek olacak işbirliği protokolü

Haber Merkezi - 20 Temmuz 2018 Cuma - 15:23 DTO ve Denizli Valiliği’nden Türkiye’ye örnek olacak işbirliği protokolü

Denizli Valiliği ile Denizli Ticaret Odası (DTO) arasında “Robotik Kodlama Eğitimi İşbirliği Protokolü” imzalandı. Protokol ile 9 yaş ve üzerindeki bireylerin, robotik kodlama eğitimi alması sağlanacak. DTO Başkanı Uğur Erdoğan, sanayinin teknolojik anlamda gelişmesindeki önemli adımlardan biri olarak gördükleri uygulamanın, örnek teşkil edip ilklerin şehri Denizli’den tüm Türkiye’ye yayılmasını diledi.

Kodlama Eğitimi İşbirliği Protokolü, Denizli Valisi Hasan Karahan ile DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan tarafından imzalandı. Denizli Valiliği’nde düzenlenen törene, Denizli Valiliği Proje Koordinasyon Merkezi Genel Sekreteri Murat Urhan, DTO Genel Sekreteri Ali Rıza Tekin, DTO Genel Sekreter Yardımcısı Akay Gündoğan ile kodlama eğitimlerini verecek eğitimciler Özgür Mert, İbrahim Alt, İsmail Bilbay ve Kadir Akbaş da katıldı.

Gelecekte Türkiye’deki Endüstri 4.0 ile yapay zeka uygulamalarına temel teşkil etmesi hedeflenen proje çerçevesindeki eğitimler, DTO’da kurulan özel bir laboratuvarda verilecek. Günde 2’şer saat olmak üzere 5 günde tamamlanacak eğitimler için 9 yaş ve üzerindekiler internet üzerinden başvuru yapılabilecek.

KARAHAN: DENİZLİ VE TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ AÇISINDAN ÖNEMLİ

Vali Hasan Karahan, projenin başarılı olacağına inandığını belirterek, “Denizli’nin ve Türkiye’nin geleceği açısından kodlama eğitimlerinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Projemizi, genç arkadaşlarımız yürütecekler. Onlar bu işi aşk ve şevkle yapıyorlar. Kendileri zaten bu işin uzmanı. Hayırlı olsun” dedi.

ERDOĞAN: DENİZLİ SANAYİSİNE KATKI İÇİN PROJEDE YER ALDIK

Projenin, Denizli açısından çok önemli olduğunu söyleyerek, Türkiye’ye örnek olmasını dileyen DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, “Kodlama eğitimlerinin, gelecekte ülkemizde yürütülecek Endüstri 4.0 ile yapay zeka uygulamalarına temel teşkil edecek nitelikte önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Projemiz, emek yoğunluğunuazaltacak ve teknolojinin daha ileri gitmesini sağlayacak. Denizli Ticaret Odası olarak, şehrimizdeki sanayi faaliyetlerine katkımızı arttırmak için böyle bir girişimde bulunduk. Eğitimler, ilköğretimden itibaren geniş bir kesimi kapsayacak. Projemizin hayırlı olmasını ve ilimiz sanayisine katkı sağlamasını diliyorum” diye konuştu.

9 YAŞ VE ÜZERİNDEKİLER BAŞVURABİLECEK

Eğitimcilerden Özgür Mert ise, teknik konularda bilgiler verdi. 9 yaşından itibaren başvuranlardan kursiyer alınacağını belirten Mert, “Toplamda 60 öğrenci eğitilecek. Projemiz, 4 ay sürecek. 18 yaşın üstünde olanlar da eğitimlere katılabiliyor. Bu sayede üniversite öğrencilerine de iş imkanı sağlanacaktır. Sanayimizde şu anda robotikleşme ve büyük bir hızla endüstrileşme var. Bunu kullanabilecek insanlara ihtiyaç duyuluyor. Robotik kodlamada ile bu konuda iyi bir yere geleceğimize inanıyorum. Kursiyerlerimize, program yapabilmeyi öğreteceğiz. İsterse bunun üzerine koyacağı yeni bilgilerle kendisini daha da geliştirebilecek. Yapay zeka konusunda da etkin bir eğitim vermeyeceğiz ancak bir nevi alt yapısını vereceğiz” ifadelerini kullandı.

BİR İLKE İMZA ATTILAR

Konuşmaların ardından Vali Karahan ile DTO Başkanı Erdoğan, Robotik Kodlama Eğitimi İşbirliği Protokolü’nü imzaladı.