16.10.2019, Çarşamba
16 °C / 27 °C Denizli Hava Durumu

Zorlu: Hayal edin, hayalci olmayın

Haber Merkezi - 25 Haziran 2019 Salı - 10:58 Zorlu: Hayal edin, hayalci olmayın

Denizli Ticaret Odası (DTO)’nın Avrasya Yönetici Sanayici ve İş Adamları Derneği (AYSİAD) işbirliğiyle düzenlediği “Hayalimdeki İş İnsanı Resim ve Kompozisyon Yarışması”nda dereceye giren öğrenciler, Manisa'daki Vestel City'yi yerinde görme olanağı yakaladı. Öğrenciler, öğretmenleri ve velileri ile bir araya gelen Denizlili iş insanı Ahmet Nazif Zorlu, “Her şeyin başı hayal kurmaktan geçiyor. Hayal edin ancak hayalci olmayın” diye seslendi.

DTO ile AYSİAD’ın Hayalimdeki İş İnsanı Resim ve Kompozisyon Yarışması’nda dereceye giren öğrencilerin ödülü olarak Manisa’daki Vestel City Tesisleri’ne gezi düzenlendi. DTO Başkan Yardımcısı Melek Sözkesen ile AYSİAD Başkanı Mahmut Catlık’ın yalnız bırakmadığı başarılı öğrencilere, danışman öğretmenleri ile velileri de eşlik etti. 1.3 milyon metrekare alan üzerine kurulu dev fabrikada üretilenler hakkında çalışanlarından bilgi alan öğrenciler, daha sonra Zorlu Holding sahibi Ahmet Nazif Zorlu ile de bir araya geldi.

ZORLU’DAN ÖĞÜTLER

Başarılı olmak için çalışmanın önemini vurgulayan iş insanı Zorlu, “Öncelikle, ülkemizi düşüneceksiniz. Ülkeniz olmazsa, hiçbir şeyiniz olmaz. Bu bilinçle hareket etmelisiniz. Kalkınmış ülkelerin insanları, her şeyden önce ülkelerini düşünürler. Sonra da çalışacaksınız ve dürüst olacaksınız. Bu sayede, fabrika sahibi, iyi bir mühendis, genel müdür veya bir yerde yönetim kurulu başkanı olabilirsiniz” dedi.

“TÜKETİM DEĞİL, ÜRETİM TOPLUMU OLMALIYIZ”

Tüketimde yerli malını tercih etmeleri gerektiğine de dikkat çeken Zorlu, “Tüketim toplumu değil üretim toplumu olmalıyız ve kendi malımızı kullanmalıyız. Avrupa’ya ihracat yapıyoruz ancak, Avrupalıların ürettiği malı kullanıyoruz. Bu, kendimize özgüvenimizin olmadığını gösteriyor. Çocuklarımızı, iyi yetiştirmeliyiz. Hayal güçlerini, üretime kazandırmalıyız. Sevgili çocuklar, hayal kuracaksınız ama hayalci olmayacaksınız! İcatlar ve inovasyonlar yaptığımız vakit, ülkemiz daha da kalkınacaktır. Bunu yapmadığımızda ise, tüketim toplumu oluruz ve fakirleşiriz” uyarısında bulundu.

“DÜNYANIN 155 ÜLKESİNE, İHRACAT YAPIYORUZ”

Vestel Şirketler Grubu’nun kendi sektöründe ihracat lideri olduğuna işaret eden Zorlu, “Vestel olarak 2 milyar 700 milyon dolar ihracatımız var. Ben de Denizli’den, Babadağ’dan çıktım ve dünyaya mal satabiliyorum. Şu anda dünyanın 155 ülkesine ihracat yapıyoruz ve kendi sektörümüzde ihracat lideriyiz. Avrupa’nın her noktasında kendi satış noktalarımız var. Demek ki olabiliyor; onun için de istemek ve azmetmek lazım” diye konuştu.

“CEP TELEFONUNUZU, ARAŞTIRMALARINIZ İÇİN KULLANIN”

“Sizlere ‘Y’ kuşağı olarak büyük görevler düşüyor” diyen Zorlu, dijital gelişime değindi ve sözlerine şunları ilave etti:

“Cep telefonlarınızı, sadece sosyal medya ve magazin için kullanmayın. Onun içinde dünya var. Dünyada kimler ne yapıyor? Araştırın. Yani teknolojiyi araştırıp öğrenmek için kullanın. Tatilde, boş vaktiniz olduğu zaman, ‘Dünyada neler yapılıyor?’, ‘Kim ne yapıyor?’ sorularına yanıt arayın. Ailede de, devletin kurumlarında da eğitim çok önemli. Çok çalışın; azmedin. Eğitimsiz bir yere varılmaz. Bunu unutmayın! Dedikodudan uzak durun; onunla bir yere gidemeyiz.”

Vestel’in sahibi iş adamı Ahmet Nazif Zorlu, ziyaretin sonunda konuklarını kırmadı. Günün anısına fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi.

SÖZKESEN: BAŞARILI ÇOCUKLARIMIZ İÇİN NE YAPSAK AZ KALIR

Yarışmaya katılan başarılı öğrencilere böyle bir imkan tanıdıkları için DTO ile Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan’a teşekkür eden AYSİAD Başkanı Mahmut Catlık ile DTO Başkan Yardımcısı Melek Sözkesen ise, yeni neslin ufkunu açacak her türlü çabayı önemsediklerini ve katkı sağlamaya çalıştıklarını anlattı. “Öğrencilerimize, günübirlik gezilerinden geriye unutulmaz anılar kaldı” diyen ikili, Denizli’deki sivil toplum kuruluşlarının arasında örnek bir dayanışmayla böyle güzel bir etkinliğe imza atmanın mutluluğunu yaşadıklarını da ifade etti.