20.06.2019, Perşembe
19 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DTO
  4. /
  5. Denizli, 71 firmayla Heimtextil Fuarı’nda

Denizli, 71 firmayla Heimtextil Fuarı’nda

Haber Merkezi - 9 Ocak 2019 Çarşamba - 10:58 Denizli, 71 firmayla Heimtextil Fuarı’nda

Denizli, 71 firmasıyla Heimtextil 2019’da… Fuardaki Denizlili firmaların stantlarını ziyaret eden Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, ihracatçılara fuarın bereketli geçmesini diledi.

DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan ve DTO Meclis Başkanı Salih Sarıkaya, Heimtextil 2019 Uluslararası Tekstil, Kumaş ve Ev Tekstili Fuarı için Almanya’nın Frankfurt’a gitti. Denizli’den bu yıl 71 ihracatçı firmanın katıldığı fuarda, firmaların stantlarını tek tek gezip yetkilileri ile görüşen Erdoğan, Heimtextil 2019’dan umutlu.

Denizli Ticaret Odası olarak ihracatçıların yanında olmak üzere Frankfurt’a geldiklerini belirten Erdoğan, “Amacımız onlara güç verirken, onlardan da güç almak. İhracatımızı arttırmak için Denizli’mizden 71 firmamızla buradayız. İlimiz, 2018 yılını ihracat anlamında artışla kapattı. Türkiye ihracatımıza baktığımızda ise, yıllık yüzde 7,1 oranında bir artış yakaladık. İnşallah, 2019 yılını daha yoğun geçirir, ihracatımızı arttırmak için el birliğiyle, gönül birliğiyle daha farklı pazarlara adım atarız. Denizli’mizdeki tüm kurumlarımız ve ihracatçılarımızla,şehrimizin uluslararası pazardaki etkinliğini arttırmak için çaba sarf ediyoruz. Türkiye olarak 223, Denizlili ihracatçılar olarak da 171 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bir önceki yıla göre, geçen yıl ihracat yaptığımız ülke sayısını Denizli olarak iki artırdık. Bu sayıyı daha da arttırma gayretindeyiz” dedi.

“ALMANYA, AVRUPA’YA AÇILDIĞIMIZ KAPI”

DTO olarak yurt içi ve yurt dışı fuarları önemsediklerini vurgulayan Erdoğan, “Fuarları, yeni ürünlerimizi en iyi sergileyebildiğimiz, tanıtabildiğimiz alanlardan biri olarak görüyoruz. Almanya’nın yeri de bizim için başka. Çünkü, Avrupa’nın hatta dünyanın lokomotif ülkelerinden biri. Onun için bu fuarın Frankfurt’ta olması son derece önemliydi. ‘Burası bizim Avrupa’ya açıldığımız kapı’ desek yeridir. 28 Avrupa Birliği üyesi ülkeden 27’sine ihracatımız var. Bu fuar, Denizli’miz ile ülkemize inşallah hayırlar getirir, güzel işler yaparız. İhracatçılarımız iyi siparişler alırlar ve Denizli’mize mutlu döneriz” ifadelerini kullandı.

DTO Başkanı Uğur Erdoğan, Denizlili firmalarının ağırlıklı olarak 12’nci holde toplanmasıyla ilgili olarak da, “Denizli firmalarının dağınık hollerde olması çeşitlilik anlamında, gelen müşteriler açısından farklılık sağlıyordu belki ama inşallah bu şekilde daha iyi olur. Avrupalı artık farklı hollerde zaman kaybetmeyecek, firmalarımız ile daha hızlı temas sağlayacak. O nedenle, faydalı olacağını düşünüyorum. Büyük ve modern bir alan burası firmalarımızdan da olumlu yorumlar ortaya çıktı. Buradaki girişim ve çaba, iş ve ihracat noktasına taşındığında, şehir olarak daha mutlu olacağız”diye konuştu.

STANTLARI GEZİP, FİRMALARIN YETKİLİLERİNİ DİNLEDİLER

Heimtextil 2019’daki stantların her birine uğrayıp, Denizlili ihracatçı firmaların yetkililerinden fuara dair istek ve izlenimlerini dinleyen DTO Başkanı Uğur Erdoğan, DTO Meclis Başkanı Salih Sarıkaya ile birlikte, firmaların yanı sıra Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB)’nin stantını da ziyaret etti

Erdoğan ayrıca, Denizli’nin uydudan yayın yapan televizyon kanallarının programlarına konuk oldu. Televizyon kanallarının izleyicileriyle fuardaki izlenimlerini paylaşan Erdoğan,, gazetecilerin ekonomi, ihracat ve tekstile dair sorularını yanıtladı.