22.04.2019, Pazartesi
4 °C / 17 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DTO
  4. /
  5. AB büyükelçileri DTO’yu ziyaret etti

AB büyükelçileri DTO’yu ziyaret etti

Haber Merkezi - 23 Ekim 2018 Salı - 12:47 AB büyükelçileri DTO’yu ziyaret etti

Denizli, Avrupa Birliği (AB) büyükelçilerini ağırladı. AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, AB üyesi 17 ülkenin büyükelçileriyle birlikte Denizli Ticaret Odası’nı (DTO) ziyaret etti. DTO’nun ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda, taraflar birbirlerine beklenti, dilek ve isteklerini iletti. DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, konuklarına “Bizler, sizleri aynı zamanda birer gönüllü Türkiye elçisi olarak görüyoruz. Bugün burada uzatılan bu dostane elin bugünden yarına, sonraki kuşaklar arasında da güçlü bir bağ olması ve bunun karşılıklı ticarete ve iş birliğine dönüşmesi en büyük arzumuzdur” diye seslendi.

DTO hizmet binasındaki toplantıya Vali Hasan Karahan, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, büyükelçiler, Vali Yardımcısı Halil Canavar, DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Denizli Sanayi Odası (DSO)Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, Denizli Ticaret BorsasıYönetim Kurulu Başkanı İbrahim Tefenlili ve çok sayıda iş insanı katıldı.

ERDOĞAN, DENİZLİ’NİN EKONOMİSİ İLE TİCARETİNİ ANLATTI

DTO yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, toplantıda yaptığı konuşmada, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Dr. Christian Berger’e, DTO’nun 5 milyon euroluk “Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm” AB projesinin kabulündeki katkısından dolayı Denizli ile iş dünyası adına teşekkür etti. Ardından AB Heyeti’ni Denizli ekonomisi ve ticari hayatıyla ilgili bilgilendirdi. Erdoğan, “Geçen yıl 3 milyon 780 bin turisti ağırlamış, ülkemizin en çok turist çeken 5’inci şehrindesiniz. Büyük beğeni toplayan termal sağlık tesislerimizi, birçok yerli ve yabancı turist tercih etmektedir. Potansiyel jeotermal enerjide dünyada 7’nci, Avrupa’da 1’inciyiz. Türkiye’deki jeotermal kaynakların yüzde 75’i bölgemizdedir. Jeotermal kaynaklarımızı, sizlerle birlikte yapacağımız sağlık ve enerji sektörlerindeki yeni yatırımlarla insanlığın hizmetine sunmak istiyoruz” dedi.

“AVRUPA BİRLİĞİ, EN ÖNEMLİ DIŞ PAZARIMIZ”

Denizli’deki sektörel çeşitliliğin şehrin ihracatına da yansıdığına dikkat çeken Erdoğan, “Tekstilin anavatanına hoş geldiniz. Ev tekstili, hazır giyim, iç giyim, havlu ve bornozun yanı sıra eşsiz el emeği ürünleriyle, tüm dünyaya nam salmış dokumacılığımızın geçmişi, antik buluntulara göre MÖ 2000’li yıllara kadar dayanmaktadır. Denizli, 4000 yıllık tekstil geçmişi ile alın teri, tecrübe, bilgi ve birikimini buluşturmuş, bunu dünyaca ünlü ürünler haline getirmiştir. Tekstilin tarihini ilmek ilmek dokumuştur. Her yıl ortalama 25 şirketiyle, ‘Türkiye’nin ilk 1000 ihracatçı firması’ ve ‘Anadolu’nun en büyük 1000 şirketi’ sıralamasında önemli bir yerdedir. Tekstil sektörünün başı çektiği ihracatıyla Türkiye’nin en büyük 9’uncu ihracatçı kentidir. Ülkemizden ihraç edilen havlunun yüzde 70’i ile bornozun yüzde 63’ü, şehrimizde üretilmektedir. Denizli’miz 190 ülkeye 2400 çeşit ürün ihraç etmektedir. 3 milyar doları aşan ihracatının yüzde 58’ini, Avrupa Birliği ülkelerine yapmaktadır. Avrupa, en önemli dış pazarımızdır” diye konuştu.

AVRUPALILAR’I, DENİZLİ’DE YATIRIM YAPMAYA ÇAĞIRDI

Denizli’nin uluslararası piyasalarda rekabet edebilen, teknolojik gelişmelere ayak uyduran, pazarları yakından izleyen, girişimci ruha sahip iş insanları yetiştirdiğini de dile getiren DTO Başkanı Uğur Erdoğan, nüfusunun neredeyse 3’te 1’i çalışan durumundaki Denizli’nin, kadın istihdamında da önde geldiğini ve her 3 çalışandan 1’inin kadın olduğunu vurguladı. Ayrıca, Denizli’de altyapısı tamamlanmış 6 sanayi bölgesi bulunduğunu ve yabancı yatırımcıların da gözdesi olduğunu anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mermer ve traverteniyle Amerika’dan Avustralya’ya kadar çok büyük bir coğrafyada, dünyanın en büyük kentlerine giren Denizli, Türkiye’nin en büyük ikinci doğal taş havzasına sahiptir. Türkiye’de kurulmuş 7 lojistik merkezinden biri Denizli’dedir. Denizli, bölgesinde lojistik merkezi olma yolunda hızla ilerlemektedir. Hem sektörel dağılımı hem de alt yapı ve ulaşım olanaklarıyla, yatırım için son derece önemli bir merkezdir. Şehrimizdeki, yabancı sermayeli şirket sayısı 122’dir. Bu şirketlerin yüzde 53,2’si, Avrupa Birliği vatandaşlarının ortaklığı ile kurulmuştur. İlimizdeki iş insanları, yabancılarla iş birliği ve ortaklık yapma konusunda önemli bir birikim ve kültüre sahiptir. Birlikte daha güzel işler yapacağımızdan şüphemiz yok.”

“DENİZLİ, BÖLGESİNDE HIZLA YÜKSELEN BİR DEĞERDİR”

Denizli’nin bölgesinde hızla yükselen bir değer olduğunu da belirten Erdoğan, “Denizli’miz, turizm ve sağlık gibi hizmete dayalı sektörlerin yanı sıra tekstil ve konfeksiyon ile kablo, makine, enerji, mermer ve traverten, tarım ve hayvancılık, cam sanayindeki büyük yatırımları ile bilinir. Kentimizde, sanayimiz çeşitli ve güçlüdür. Türkiye’nin en büyük, yem fabrikası,5 ambalaj fabrikasından 1’i,7 emaye bakır tel fabrikasından 2’si ile 2 büyük bakır mamulleri fabrikasından 1’i,Denizli’dedir. İlimizde ayrıca, 8 AR-GE merkezi ile 21 tasarım merkezi faaliyet göstermektedir” açıklamasını yaptı.

“DENİZLİ, DÜNYAYA AÇILMIŞ ÜNİVERSİTESİ İLE EĞİTİMDE ÖNCÜDÜR”

Denizli’nin ülkede eğitimde öncü kentlerden biri olarak da anıldığını işaret eden Erdoğan, “Neredeyse yüzde 100’e ulaşan okul öncesi eğitim ve yurdun dört bir tarafından öğrenci alan yüksek öğrenimiyle Denizli bir eğitim kentidir. Bugüne kadar 95 bin mezun vermiş Pamukkale Üniversitemiz, 67 bini bulan öğrencisi ile tıptaki başarılarının yanında Erasmus ve AISEC Öğrenci Değişim Projeleriyle, yurt dışından da farklı dil, din ve ırktaki öğrencileri ağırlamaktadır” ifadelerini kullandı.

“SİZLERİ, BİRER ‘GÖNÜLLÜ TÜRKİYE ELÇİSİ’ OLARAK GÖRÜYORUZ”

Denizli’nin dünya ile entegre olarak büyümeye devam ettiğini anlatan Erdoğan, “Bunda, sizlerin de katkısı büyüktür… Avrupa Birliği, Denizli’nin bu hızlı gelişimine, sunduğumuz projelerimize finansman sağlayarak büyük destek vermektedir. Şehrim ve sanayicilerimiz adına teşekkür ederim. Bizi Avrupa’da en iyi siz tanıyorsunuz. Bizler, sizleri aynı zamanda birer ‘Gönüllü Türkiye Elçisi’ olarak görüyoruz. Avrupa Birliği ile ilişkilerimizi, geliştirmek istiyoruz. Bugün burada sizlerle bir araya gelmemiz, şehirlerimiz, ülkelerimiz ve ikili ticari ilişkilerimize büyük katkı sağlayacaktır. Sizlerin bu konuda çaba harcadığınızdan ve harcayacağınızdan en ufak kuşkumuz yok. Sanırım onun içindir ki; bugün oldukça kalabalık bir heyetle buradasınız. Bugün burada uzatılan bu dostane elin, bugünden yarına, sonraki kuşaklar arasında da güçlü bir bağ olması ve bunun karşılıklı ticarete ve iş birliğine dönüşmesi, en büyük arzumuzdur” dedi.

ERDOĞAN, BERGER’E 3 ODAYI BULUŞTURACAK YENİ BİNAYI ANLATTI

DTO Başkanı Uğur Erdoğan, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Dr. Christian Berger’i; DSO, DTO ve DTB’yi aynı çatı altında buluşturacak yeni vizyon projeleri hakkında da bilgilendirdi. Projenin detaylarını, Denizli Ticaret Odası girişinde sergilenen yeni binalarının maketi üzerinden tek tek anlattı.

DSO BAŞKAN YARDIMCISI KONYALIOĞLU, İNGİLİZCE SUNUMDA BULUNDU

Başkanı Uğur Erdoğan’ın konuşmasının ardından DSO Başkan Yardımcısı Okan Konyalıoğlu, Denizli sanayisinin yapısıyla ilgili İngilizce bir sunumda bulundu. Ardından da davetlilere DSO’nun hazırladığı Denizli’yi anlatan İngilizce bir video izlettirildi.

Soru cevap bölümüyle sonlanan toplantıda, Denizli iş dünyasının temsilcileri, AB Heyeti’ne Türkçe ve İngilizce sorular yöneltti.

 

BERGER: BİZİ KUCAKLAYAN SICAK KARŞILAMANIZDAN DOLAYI TEŞEKKÜRLER

Denizli’de bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını söyleyen AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Dr. Christian Berger ise, şehirdeki temaslarının önemli olduğunun altını çizdi. Kendilerini kucaklayan sıcak karşılamadan dolayı da DTO Başkanı Erdoğan’a teşekkür etti. Büyükelçi Berger, şunları söyledi:

“Bu sayede, sizlerle birlikte Avrupa Birliği, üye ülkelerimiz ve Denizli şehri arasındaki işbirliğini ele alma, konuşma fırsatımız olacak. Heyetimizde, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin büyükelçileri de var. Denizli ile Avrupa’nın çeşitli şehirleri arasında yoğun bir etkileşim olduğunu biliyoruz. Tekstil, Denizli’deönemli bir sektör. Turizm de önemli bir sektör ve aynı zamanda sağlık turizminin geliştirilmesi yönünde planlarınız olduğunu biliyorum. Bizim de hibeyle desteklediğimiz, Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm AB Projeniz, sektörünkapasitesinin daha da arttırılmasına büyük katkı sağlayacaktır. Misafirperverliğiniz, ilgi ve samimiyetiniz için teşekkür ediyoruz.”

AB Heyeti, DTO Meclis Başkanı Salih Sarıkaya, DTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Melek Sözkesen ve Hasan Aracı, DENİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları İbrahim Uzunoğlu ve Sedat Erikoğlu, DENİB Denetim Kurulu Üyesi Süleyman Kocasert, DSO Başkan Yardımcısı Selim Kasapoğlu, DTB Başkan Yardımcısı Halil Pekdemir, Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB)’ne bağlı Pamukkale Bölgesel Yürütme Kurulu’nun Başkanı Turan Köseoğlu, Pamukkale Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Onur Erikoğlu ile çok sayıda Denizlili iş insanının ilgi gösterdiği toplantının ardından, şehir protokolünden isimlerin de yer aldığı akşam yemeğine geçti.