24.04.2019, Çarşamba
14 °C / 26 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DTO
  4. /
  5. 2. el araçta yeterlilik belgesi zorunluluğu

2. el araçta yeterlilik belgesi zorunluluğu

Haber Merkezi - 15 Ağustos 2018 Çarşamba - 17:30 2. el araçta yeterlilik belgesi zorunluluğu

Mesleki yeterlilik belgesi, ikinci el araç alım satımıyla ilgili işyeri açacaklarda zorunlu hale getirildi. Halen bu alanda faaliyet gösterenlerin ise 13 Ağustos 2019’a kadar belge almaları gerektiği, yeterlilik belgesi almayanların ise ikinci el araç alım satımı yapamayacakları belirtildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri (MEYBEM) A.Ş.ile Denizli Ticaret Odası’nın işbirliğinde, Denizli’de ikinci el araç alım satımı yapanlara yönelik seminer düzenlendi.

TOBB’UN MEYBEM A.Ş. GENEL MÜDÜRÜ, DENİZLİ’YE GELDİ

DTO Toplantı Salonu’ndaki seminere, ilgili komiteden DTO Meclis Üyesi Yakup Öğütcen, DTO Genel Sekreteri Ali Rıza Tekin ve Genel Sekreter Yardımcısı Akay Gündoğan’ın yanı sıra TOBB MEYBEM Genel Müdürü Ahmet Saygın Baban ile TOBB MEYBEM Belgelendirme Müdürü Yasemin Sezer de katıldı. Seminerde, Denizli’de ikinci el araç alım satımı yapan esnaf, yeni düzenlemenin ayrıntıları hakkında bilgi aldı ve merak ettiklerini sorma imkânı yakaladı.

MEYBEM Genel Müdürü Ahmet Saygın Baban, konuyla ilgili detaylı bir sunumda bulundu. İkinci el motorlu kara taşıtı alım satımı yapanlar veya bu sektörde yer almayı düşünen girişimciler için mesleki yeterlilik belgesi almanın zorunlu hale getirildiğini açıklayan Baban, motorlu kara taşıtı alım satım danışmanlarının seviye 4, motorlu kara taşıtı alım satım sorumlularının ise seviye 5 belgesi almaları gerektiğini söyledi.

BABAN, YÜKÜMLÜLERİ UYARDI

Firma sahibinin, şubesi varsa şube müdürünün ya da pazarlama ve satış personelinden en az birinin mesleki yeterlilik belgesine sahip olmasının zorunlu hale getirildiğini belirten Baban, “İl Ticaret Müdürlükleri, mesleki yeterlilik belgesi olmayan işletmelere yetki belgesi vermeyecek. Noterler de mesleki yeterlilik belgesini ibraz etmeyenlerin alım satım işlemlerini kabul etmeyecek. Belediyeler ise, mesleki yeterlilik belgesi bulunmayan işletmelere, ruhsat vermeyecek. Yetki belgesi, 5 yılda bir yenilenecek. Mesleki yeterlilik belgeleri de aynı şekilde 5 yılda bir yenilenmek zorunda. Ayrıca, yeni iş yeri açacaklarda lise mezunu olma şartı da aranacak” dedi.

 

ERDOĞAN: ÜYELERİMİZE, ÖN AYAK OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, bazı mesleklerde mesleki yeterlilik belgesinin zorunlu hale getirilmesiyle ilgili üyelerini bilgilendirecek faaliyetler başlattıklarını anımsatarak, “Ticaret erbabımızı, ikinci el araç sektörünü ilgilendiren yeniyönetmelik hakkında da bilgilendirmek istedik. Faal durumdaki mevcut işletmecilere Yetki Belgesi almaşartını yerine getirmeleri için tanınansüre, 13 Ağustos 2019’da dolacak. Bu tarihten sonra ise, belgesi olmayanlar satış yapamayacak. Oda olarak bu tür konular ve yenilikler hakkında üyelerimize ön ayak olmaya, onları bilgilendirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Erdoğan, ikinci el araç alım satımı için mesleki yeterlilik belgesi almak isteyenlerin Denizli Ticaret Odası’na başvurabileceklerini, TOBB MEYBEM tarafından yapılacak sınavda başarı göstermeleri halindede belgelerini alabileceklerini de sözlerine ekledi.

Yeni kurulan işletmelere mesleki yeterlilik belgesi almak için tanınan süre 13 Mayıs 2018’de doldu. Mevcut işletmelerin yetki belgesi alma şartını yerine getirmesi gereken son tarih 13 Ağustos 2019. Her durumda lise mezunu olmayanlara Yetki Belgesi almaları için tanınan süre ise 13 Ağustos 2018’de doldu.


81 MESLEKTE BELGE ZORUNLULUĞU VAR

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın 25/05/2015 tarihinde yayımlamış olduğu ilk tebliğ ile önce 40 meslekte, 24/03/2016 tarihinde yayımlamış olduğu ikinci tebliğ ile 8 meslekte, 26/09/2017 tarihinde yayımlamış olduğu üçüncü tebliğ ile de 33 meslekte olmak üzere toplam 81 meslekte belge zorunluluğu getirildi. İkinci el araç alım satımı yapan işletmeler de bu kapsamda. Bu sektördeki işletmelerin 13 Şubat 2018 tarihli 30331 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik ile belirlenen ilgililerine 1 yıl içinde mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu getirildi.14’üncü ve geçici 1’inci maddesi yayım tarihinden 6 ay sonra, 13 Mayıs 2018’de yürürlüğe giren yönetmelikte istenilen mesleki yeterlilik belgesini bulundurmak, motosiklet, otomobil, arazi taşıtı, otobüs, kamyonet, kamyon ve lastik tekerlekli traktör niteliğindeki taşıtların alım ve satımını yapanlara mecburi.