04.06.2020, Perşembe
13 °C / 27 °C Denizli Hava Durumu

OSBÜK Yönetim kurulu Denizli’de toplandı

Haber Merkezi - 4 Kasım 2019 Pazartesi - 17:33 OSBÜK Yönetim kurulu Denizli’de toplandı

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Yönetim Kurulunun ikinci toplantısı Denizli’de gerçekleştirildi.

Denizli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki toplantıya OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükcü, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Seyit Ardıç, Yönetim Kurulu Üyeleri Erol Gülmez, Erdim Noyan, Tahir Nursaçan, Cengiz Şimşek, Ali İhsan Özdoğan, Adnan Keleşoğlu, Mustafa Türker, Günay Güneş, Fahri Eldemir ve Necip Filiz ile OSBÜK Denetim Kurulu Üyesi Sabri Tekli ve OSBÜK Genel Sekreteri Serkan Ata katıldı.

OSBÜK Yönetim Kurulu üyeleri, bir dizi ziyaretlerde de bulundu. OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü ve Yönetim Kurulu üyeleri ile Denizli OSB Yönetim Kurulu Başkanı M. Abdülkadir Uslu ve Denizli OSB Bölge Müdürü Ahmet Taş, Vali Hasan Karahan, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci ve Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan’ı ziyaret etti.

DOSTEK’E HAYRAN KALDILAR

Bu arada heyet, OSB Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Uslu, Başkanvekili Derya Baltalı ve yönetim kurulu üyelerinin eşliğinde Denizli Organize Sanayi Bölgesi Teknik Koleji’ni (DOSTEK) de ziyaret etti. Okul Müdürü Sadi Öztekin, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükçü ile beraberindeki heyete eğitim kurumuyla ilgili bilgi sundu.

Okulun her bölümünde ayrı bir özellik ile karşılaşan Kütükçü ve beraberindeki heyet, hayranlıklarını gizleyemedi. Öğrenciler ve öğretmenler ile sohbet eden heyet, yapılan işler ve alınan eğitimleri ilgiyle dinledi.

FİLİZ: MEZUNLARIN %75’İ HEMEN İŞ BULACAK

OSB Yönetim Kurulu Başkanvekili Necip Filiz de mesleki eğitime büyük önem verdiklerini belirterek, “DOSTEK Koleji şu anda emekleme aşamasında. Biz aldığımız günden itibaren çok hızlı bir değişim ve gelişim içine girdi, hızla büyüyor. Daha önce öğrenci bulamayan ve kontenjanının çok altında mevcut ile ayakta kalmaya çalışan, ardından da kapanan okul, biz devraldıktan sonra tamamen değişti. Kontenjanımızın çok üzerinde, bin 200 dolayında ön kayıt aldık ve bunlardan birçoğunu okulumuza kabul edemedik. Kontenjanımız şu anda tamamen dolu” dedi.

Amaçlarının Denizli sanayisine nitelikli ara eleman yetiştirmek olduğunu belirten Filiz, “Okulumuz ile Organize Sanayi Bölgesi’ndeki işletmeler sıkı bir ilişki içine girdi. Şimdiden birçok sanayi kuruluşu buradan öğrenci aldı. Hem onlara burs veriyorlar hem de fabrikalarının kapılarını açtılar. Biz eminiz ki okuldan mezun olan öğrencilerimizin en az yüzde 75’i hemen iş bulacak, fabrikalarda çalışmaya başlayacak” diye konuştu.4

KÜTÜKÇÜ: İNSANA YAPILAN YATIRIM, ZARAR ETMEYEN YATIRIMDIR

OSBÜK Yönetim Kurul Başkanı Memiş Kütükçü ise, OSB Üst Kurulu olarak 2 günlük program için Denizli’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Organize Sanayi Bölgeleri’nin en önemli ihtiyacının insan kaynağı olduğunu anlatan Kütükçü, bu nedenle de mesleki teknik liseleri çok önemsediklerini kaydetti. OSB’lerin mesleki eğitimde etkin rol almasını istediklerini, Denizli’nin bunu başardığını belirten Kütükçü, şunları söyledi:

“İnsana yapılan yatırım, zarar etmeyen tek yatırımdır. Bu okul, insan yetiştiren bir fabrikadır. DOSTEK Koleji’nde elde edilen bu başarı, yakalanan ivme nedeniyle OSB ve okul yönetimini tebrik ediyorum. Daha önce öğrenci bulamayan bir okulu almışlar, kontenjanlarının 4 katı talep görür hale getirmişler. Bu çok değerli bir çaba. Tüm OSB’lerden de aynı heyecanı bekliyoruz.”

USLU: YETİŞMİŞ İNSAN GÜCÜ ÖNEMLİ

Denizli OSB Yönetim Kurulu Başkanı M. Abdülkadir Uslu da yetişmiş iş gücünün önemine işaret ederek “Kalifiye, nitelikli personele olan ihtiyaç günümüzde oldukça yüksektir. Bu sebeple kurumların rekabet araçlarının en önemlilerinden bir tanesi Yetişmiş İnsan Gücü’dür. Sanayinin gelişmesi ve kalkınması ancak böyle mümkündür” İfadelerini kullandı.

BALTALI: ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYDUK

Denizli OSB Yönetim Kurulu Başkanvekili Derya Baltalı da “Teknik ve meslek liselerin hayati önemini bildiğimiz için Denizli Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi olarak çözüm odaklı yaklaşımlarımıza yenilerini eklemeye devam ediyoruz. Sanayicilerimizin nitelikli eleman sorununa çözüm bulmak hem de öğrencilerimize iş garantisi sağlamak ve bunun yanın da teknik ve meslek liselerimizi cazip hale getirmek için elimizi taşın altına koyduk” dedi.