25.04.2019, Perşembe
14 °C / 26 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. Denizli OSB
  4. /
  5. Denizlili patronlar kendi özel okulunu kurdu

Denizlili patronlar kendi özel okulunu kurdu

Engin ÜNAL / D20HABER - 6 Eylül 2018 Perşembe - 18:59 Denizlili patronlar kendi özel okulunu kurdu

Denizlili patronlar, yetişmiş ara eleman ihtiyacını karşılamakta zorlanınca çareyi kendi okullarını kurmakta buldu. Özelleştirme yoluyla 75. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Denizli Organize Sanayi Bölgesi’ne devredildi. “Denizli Organize Sanayi Bölgesi Teknik Koleji” adını alan eğitim kurumu, “servis, öğle yemeği, kıyafet ve staj” gibi ihtiyaçları ücretsiz karşılayacak.

D20haber.com’un geçen yıl aralık ayında “Denizlili sanayiciler kendi teknik elemanını yetiştirecek” başlığıyla duyurduğu eğitim projesi gerçekleşti. Denizli Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu, ülkemizde meslek liselerine rağbetin azaldığı bir dönemde özelleştirme yoluyla 75. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni devraldı. Yeni ismi Denizli Organize Sanayi Bölgesi Teknik Koleji (DOSTEK) olan eğitim kurumu, 2018-2019 dönemi için yönetim ve öğretmen kadrosunu oluşturdu.

TERCİH EDİLMEYEN OKULDAN ÖZEL OKULA

Toplam 550 öğrenci kapasitesine sahip okul son yıllarda tercih edilmez olurken, kayıt sayısı 35’e ve öğrenci sayısı 250’ye kadar düştü. Bu noktada devreye giren Denizli OSB Yönetim Kurulu, bir karar alıp yemek ve servis ücretini karşılamaya başlayınca kayıt sayısı 135’e, toplam öğrenci sayısı 355’e çıktı. Ardından da özelleştirme için girişimler yapılarak, sanayicinin kendi ara elemanını yetiştirmeye olanak sağlayacak özel okul projesi hayata geçirildi.

HEDEF PARMAKLA GÖSTERİLEN EĞİTİM KURUMU

Özel teknik kolej projesinin çalışmaları sırasında Denizli OSB Yönetim Kurulu, bölge sanayicilerinden oluşturduğu “Mesleki Eğitim Komisyonu” ile Türkiye’nin dört bir yanındaki okullarda inceleme ve ön çalışması yaptırdı. Oluşturulan komisyon, özel okulların tamamını inceleyerek Manisa, Ankara Sincan OSB, İstanbul, Kayseri ve Gaziantep modellerini örnek olarak belirledi. Bunların ışığında kurulan DOSTEK, yeni eğitim öğretim yılında kapılarını “iki yıl içerisinde ülkemizde parmakla gösterilen eğitim kurumlarından birisi olma” hedefiyle açacak.

MEZUNLAR SANAYİYE KAZANDIRILACAK

Denizli OSB yönetimi, özel teknik kolej projesiyle öğrencilerin sanayiye kazandırılmasını hedefliyor. Halen ülkemizde meslek liselerinden mezun olan öğrencilerin sadece yüzde 8-12’si sanayiye kazandırılıyor. DOSTEK ile bu oranın 3 yıl içerisinde yüzde 65’e çıkarılması hedefleniyor.

ROBOT TEKNOLOJİSİYLE EĞİTİM

Okul binasında, laboratuvar ve iş atölyelerinde yenileme çalışmalarında son aşamaya gelinirken, kurulan öğretmen kadrosu ve genel koşullara uygun ekipmanlarla donatılmış olan iş istasyonlarında eğitim vermeyi planlayan kolej, uygulama yapan, robot teknolojisi kullanan ve otomasyona ağırlık veren bir okul olarak öne çıkmayı planlıyor. Aynı zamanda ev tekstili ve moda-konfeksiyon konusunda ciddi adımlar atarak, sanayi bölgesinde katma değeri yüksek ürünlerin elde edilmesi için nitelikli kalifiye eleman yetiştirme amacında.

BUNLAR ÜCRETSİZ OLACAK

Milli Eğitim Bakanlığının eğitim öğretim desteği sağlayacağı DOSTEK’de okul servisi, yemek, okul kıyafeti, yurt içi ve yurt dışında stajlar ücretsiz olacak.

KAYITLAR İÇİN SON TARİH 17 EYLÜL

DOSTEK’e 2018-2019 eğitim öğretim yılında ön kayıt ve nakil yoluyla 9 ve 10. sınıflara öğrenci alınacak. Ön kayıtta son başvuru tarihi 17 Eylül olarak açıklandı.

SANAYİCİ İLE ÖĞRENCİ İLİŞKİSİ GELİŞECEK

Konu ile ilgili açıklama yapan Denizli OSB Bölge Müdürü Ahmet Taş, “Gittikçe büyüyen ekonomik yapının ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için mesleki eğitim sisteminin iyileştirilmesi, kalitesinin artırılması gerekir. Biz istiyoruz ki öğrencilerimiz bu okula kayıt olsun ve donanımını kendimiz yapalım, uygulama yapan bir okul haline dönüştürelim, öğrencilerimize iş garantisi sağlayacak bir okul olalım. Bundan sonraki süreçte okul tamamen Denizli OSB’ye bağlı olacak. Atölyelerin kapasitesini artırıp öğrenci ile sanayiciyi daha fazla ilişkilendireceğiz” dedi.