20.06.2019, Perşembe
19 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EĞİTİM
  4. /
  5. TÜBİTAK’tan ‘Küçülen Dünyada Büyüyen Bir Halka...

TÜBİTAK’tan ‘Küçülen Dünyada Büyüyen Bir Halka Olmak’ projesine destek

Haber Merkezi - 8 Ocak 2019 Salı - 14:41 TÜBİTAK’tan ‘Küçülen Dünyada Büyüyen Bir Halka Olmak’ projesine destek

Ahmet Çalışkan Anaokulu ve Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Yabancı Diller Yüksekokulu ortaklığı ile hazırlanan “Küçülen Dünyada Büyüyen Bir Halka Olmak” projesi, yüzlerce başvuru arasında TÜBİTAK desteği kazanan 19 projeden birisi oldu.

İngilizce farkındalığı oluşturmak amacıyla TÜBİTAK 4005 Yenilikçi Eğitim Uygulamaları kapsamında hazırlanan “Küçülen Dünyada Büyüyen Bir Halka Olmak” projesini hazırlayan ekipten Ahmet Çalışkan Anaokulu Müdürü Münire Kiriş, Müdür Yardımcısı Ebru Öztürk, öğretmenler Hürriyet Burhan, Kezban Zor ve Filiz Kansız ile proje ortağı olan PAÜ Yabancı Diller Yüksek Okulu’ndan Dr. Öğretim Üyesi Eda Duruk ve Doç. Dr. Recep Şahin Arslan, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz’u ziyaret etti.

Ekibi kutlayan Oğuz, “Ahmet Çalışkan Anaokulumuz üniversitemiz ile yapmış olduğu ortak çalışma sonrasında önemli bir projeyi hayata geçiriyor. Projenin ilimizde TÜBİTAK 4005 Yenilikçi Eğitim Uygulamaları kapsamında hazırlanan ilk ve tek proje olmasıyla önemi bir kat daha artmış oldu. Başarılarından dolayı okul müdürümüze ve öğretmenlerimize aynı zamanda da proje ortağı olan üniversitemizin öğretim üyelerine de çok teşekkür ediyorum. İlimiz eğitimin her alanında yenilikçiliğinin yanı sıra öncü olarak ilkleri hayata geçirmeye devam ediyor” dedi.

Proje ile okul öncesi öğretmenlerinin “yaratıcı yazma tekniği ile hikaye yazımı ve anlatıcılığı” gibi farklı yöntemlerle öğrencilerin sadece ana dillerinin gelişimine katkıda bulunulması değil, aynı zamanda yabancı bir dil olarak İngilizcede de farkındalık oluşturulması hedefleniyor. Hedef kitle olarak sosyo-ekonomik düzeyi ortalamanın altında bulunan bölgelerin devlet okullarında çalışan okul öncesi öğretmenlerinden 25 kişilik bir ekip oluşturulacak. Bu öğretmenlerin Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı kapsamında A2 seviyesinde İngilizce diline hâkim olmaları ve mesleklerinin 15. yılını geçmemiş olmaları ön şartı aranacak. Proje kapsamında ülkemizin farklı illerinden seçilen öğretmenlere 5 gün süreyle Denizli2de eğitim verilecek. Proje ekibi, eğitimler süresince atölye rehberi ve uzman olarak görev yapacak.

Proje kapsamında eğitimler, atölye çalışmaları ve oyun tabanlı uygulamalar, Pamukkale Üniversite Yabancı Diller Yüksek Okulu ve Ahmet Çalışkan Anaokulu işbirliği içerisinde her iki kurumda da yapılacak.