28.05.2020, Perşembe
10 °C / 22 °C Denizli Hava Durumu

Sürekli öğretmen değişince öğrencileri okula göndermiyorlar

Haber Merkezi - 16 Eylül 2019 Pazartesi - 22:29 Sürekli öğretmen değişince öğrencileri okula göndermiyorlar

Denizli’nin Baklan ilçesinde 4 yıl boyunca öğrencilerin her dönem yeni bir öğretmen tarafından okutulduğunu iddia edip buna tepki gösteren veliler, çocuklarını okula göndermeyerek protestoya başladı.

Baklan ilçesi Hadim İlk ve Ortaokulunda yaşanan olayda veliler, ana sınıftan itibaren çocuklarının her dönem farklı bir öğretmen tarafından okutulduğunu öne sürüp, durumu protesto etmek için bu dönem çocuklarını okula göndermemeye karar verdi. Veliler, okula gelen öğretmenlerin çoğunun ücretli öğretmenler olduğunu ve onlarında bir dönem görev yaptıktan sonra ayrıldıklarını, kadroluların ise dönem sonuna kadar tayin isteyip okuldan ayrıldıklarını iddia etti.

4 YILDA 8 ÖĞRETMEN

Okulda öğrenim gören 4-A sınıfı öğrencisi Arda Şimşek’in velisi Ercan Şimşek, Baklan Kaymakamlığı ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gerekli girişimlerde bulunmalarına rağmen yıllardır sorunun çözülmediğini kaydetti. Şimşek, şunları söyledi:

“Bizim şu anda 4.sınıftaki öğrencilerimizin 8’inci öğretmeni. Her dönem çift öğretmenle geldik buraya kadar. Şu anda sınıfta okuma yazma bilmeyen öğrenciler de var. Bunu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne de dilekçe yazdık ama hiçbir sonuç alamadık. Kaymakamlığa gittik ve sadece 1 kişi ile görüştü toplu olarak gittiğimiz halde. Biz, pazartesi’den bu yana öğrencilerimizi göndermiyoruz.

Dilekçemizin karşılığı da gelmedi. Aynı Baklan merkezde görev yapan kadrolu 2 öğretmenden biri geçen yıl gönderdiler, 1 dönem okuttu. Öğretmen istekli olmasına rağmen, dilekçe vermesine rağmen aynı öğretmeni göndermeyip, diğer öğretmeni kadrolu olarak gönderiyorlar. Bir çözüm yolu bulunamadı. Bunun çözüme ulaşmasını istiyoruz. Biz öğrencileri nasıl yetiştireceğiz, diğer öğrencilerle nasıl sınava sokacağız? İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne de toplu olarak bu şekilde dilekçe verdik. Ama bugün 5’inci gün olmasına rağmen, hala bir açıklama gelmedi. Sadece bizden veliler olarak öğrencileri göndermemizi istediler. Bizde protesto edip, göndermiyoruz. Gereğinin yapılmasını yetkililerden diliyoruz.”

“BU DÜZEN İYİ DEĞİL”

Okulda öğrenim gören 4. sınıf öğrencisi Arda Kağan Şahan’ın velisi Gökhan Şahan ise, çocuklarının öğretmen konusu yüzünden okuldan soğuduklarını ifade ederek, “Çocuklar artık okuldan soğudu, yani gitmek istemiyor. Artı her gelen öğretmene 3 ay duracak 2 ay duracak kendileri belirlemişler zaten bu çocuklardan ilerde bir şey bekleme gibi bir şansımızda kalmıyor, ilerde çocuklar ‘baba gittiğimiz okul belli bu okulda bir şey beklemeyin’ deme şansları var. bilemiyorum bu düzen iyi değil” dedi.

“ÇOCUKLARI OKULA GÖNDERMİYORUZ”

Sedat Hayta isimli öğrenci velisi de yıllardan bu yana kadro probleminin olduğunu ifade ederek,
“Yıllardan bu yana, aynı şekilde devam etmekte. Sadece bizim sınıf değil, bütün sınıflarda böyle bir sorun gerçekleşmekte şuanda, biz sesimizi duyurmak istiyoruz. Bizim çocuklarımız artık bu saatten sonra başarılı olur mu? Bilmeyiz, en azından geriden gelen öğrencilerimizin başarıları için, bu hataların tekrarlanmamasını istiyoruz. Yani şuanda mağduruz, okullar açıldığından bu yana çocuklarımızı okula göndermiyoruz ve çocuklarımızda okula gelmek istemiyor. Bizde çocukları okula göndermiyoruz ve göndermemekte de kararlıyız” diye konuştu.

“OKULA ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILDI”

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz ise, okula öğretmen atamasının olmadığını, ancak buna karşın müdürlük olarak çözüm noktasında kentteki norm kadro fazlası öğretmenlerin okula görevlendirildiğini kaydetti. Yönetmelik ve mevzuata göre hareket ettiklerini söyleyen Oğuz, hafta başı itibari ile söz konusu okula kadrolu öğretmen atamasının da olduğunu sözlerine ekledi.