22.05.2019, Çarşamba
18 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EĞİTİM
  4. /
  5. PAÜ’de ‘Başka Bir Okul Mümkün’ söyleşisi

PAÜ’de ‘Başka Bir Okul Mümkün’ söyleşisi

Haber Merkezi - 6 Aralık 2018 Perşembe - 12:15 PAÜ’de ‘Başka Bir Okul Mümkün’ söyleşisi

Pamukkale Üniversitesi’nde (PAÜ) düzenlenen söyleşide, eğitim sistemine alternatif olarak sunulan “Başka Bir Okul Mümkün” (BBOM) modeli konuşuldu.

PAÜ Genç Eğitimciler Topluluğu’nca düzenlenen “Türkiye’de Alternatif Eğitim Anlayışına Güzel Bir Örnek” konulu söyleşi Eğitim Fakültesi Engin Aksel Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Söyleşiye Genç Eğitimciler Topluluğu Danışmanı Doç. Dr. Sibel Duru, Topluluk Başkanları Tahsin Atabay ve Duygu Çetin, öğretim elemanları ile öğrenciler katıldı.

Başka Bir Okul Mümkün Derneği (BBOM) kurucu üyesi Burak Ülman, eğitim alanında BBOM modeli ile çocukların öncelikli yararını gözeten katılımcı ve barışçıl öğrenme toplulukları oluşturmak, oluşmasına ilham olmak ve onları desteklemek amacını taşıdıklarını söyledi.

Türkiye’ye özgü bir model oluşturmak amacıyla var olan metotları, dünyadaki modelleri, alternatif okul örneklerini ve bağımsız uygulamaları incelediklerini belirten Ülman, mevcut sistemin tek tipleştirici, hiyerarşik ve disipliner yapıda olduğunu, bunun yerine alternatif yöntem ve teknikleri kapsayan, demokratik, katılımcı, toplumsal adalet ilkesine dayanan, ekolojik değerleri merkeze alan, alternatif eğitim, demokratik yönetim, ekolojik duruş ile özgün finansman eksenli BBOM modelini geliştirdiklerini kaydetti.

BBOM Derneği’nin bu yolda çeşitli toplantı, çalıştay ve tanıtımlar gerçekleştirdiğini ifade eden Feyza Eyikul ise, çalışmaların gönüllülük esasına dayandığını, kendilerini büyük ölçüde kamusal eğitimin verdiği olanaklar ile gerçekleştirebilmiş olan, Türkiye’deki eğitim sisteminin yaralarını da kamusal eğitim olanaklarını da bir arada yaşamış, dolayısıyla herkes için nitelikli, demokratik ve eşitlikçi bir eğitimi yakıcı bir sorun olarak koyan, Türkiye’nin hemen her yerinden binlerce destekçi ile yola devam ettiklerini söyledi.