25.08.2019, Pazar
25 °C / 38 °C Denizli Hava Durumu

PAÜ ile Milli eğitim arasında işbirliği protokolü imzalandı

Haber Merkezi - 8 Şubat 2019 Cuma - 13:00 PAÜ ile Milli eğitim arasında işbirliği protokolü imzalandı

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Dekanlığı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında, eğitimde işbirliği protokolü imzalandı

Valilik toplantı salonunda gerçekleşen protokol törenine Vali Hasan Karahan, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Çiftçi, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Uzman Dr. Ahmet Büber ve Öğretim Üyesi Dr. Ömer Başay katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile PAÜ Tıp Fakültesi arasında imzalanan protokolle, otizmli çocukların erken teşhisi ve tedavisinde işbirliği sağlanması, özel bir eğitimden geçirilerek topluma kazandırılması amaçlanıyor.

BAĞ: ÖNEMLİ BİR SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ

PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, protokolle ilgili “ Önemli bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştiriyoruz. Bu proje ile imzasını attığımız, protokol kapsamında özellikle otizmli öğrencilerimize, çocuklarımıza yönelik yürüteceğimiz bir proje. Otizmli çocuklar özel bir eğitimden geçerek topluma kazandırılabilen bireyler. İnşallah biz bu proje kapsamında böyle bir hizmeti yürüteceğiz” dedi.

KARAHAN: GÜZEL BİR PROJE

Otizmin giderek arttığına dikkat çeken Vali Hasan Karahan da “Önceden bindelik rakamlardaydı, şimdilerde yüzdelik rakamlara indi diye biliyorum. Tabi bu konuda ailelerin, özellikle annelerin bilinçli olması gerekmektedir. Çocuğunu dikkat edip farklı bir durumu varsa ilgili hekime ulaştırılmasının sağlanması ve yine okulda da öğretmenlerinin dikkatli olup otizmin belirtilerini erken fark edip ilgili hastane ya da ilgili doktora ulaştırması tedavi açısından büyük önem arz ediyor. Bunu sağlamak için böyle güzel bir proje Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün katkılarıyla gerçekleşiyor. İnşallah hayırlı bir iş yapıyoruz. Dileğimiz hiç olmasın ama maalesef hayatın bir gerçeği. Biz de elimizden geldiğince mücadelemizi yaparak erken teşhisin önemini anlatmaya çalışıyoruz. Bunda da bilinçli anne, bilinçli öğretmen çok önemli” diye konuştu.