17.06.2019, Pazartesi
19 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EĞİTİM
  4. /
  5. Genç Mucitlere muhteşem gece

Genç Mucitlere muhteşem gece

Haber Merkezi - 13 Nisan 2019 Cumartesi - 11:37 Genç Mucitlere muhteşem gece

Denizli İhracatçılar Birliği’nin (DENİB), İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yaparak düzenlediği “Genç Mucitler Aranıyor İnovatif Fikirler Yarışması”nda kazananlar belli oldu. Geleceğin mucitleri, ödüllerini düzenlenen muhteşem geceyle aldı.

Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Genç Mucitler Aranıyor İnovatif Fikirler Yarışması”nın ödül törenine Vali Hasan Karahan, milletvekili Nilgün Ök, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz, belediye başkanları, daire müdürleri ve oda başkanları ile davetliler katıldı.

DENİB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu, sunuculuğunu Çocuklar Duymasın dizisinden tanıdığımız Volkan Severcan’ın üstlendiği törende yaptığı konuşmada, gençlere inovasyon bilincini aşılamak amacıyla çıkılan inovasyon yolculuğu kapsamında düzenlenen Genç Mucitler Aranıyor İnovatif Fikirler Yarışması’na çok sayıda başvuru gelmesinin sevindirici olduğunu vurguladı.

Sürecin başlangıcından final gecesine kadar geçen zaman diliminde gençlere fırsat verildiğinde, gençlerin neler yapabileceklerini bir kez daha kanıtladıklarını belirten Hüseyin Memişoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün artık oldukça yoğun bir rekabet ortamının içindeyiz. Yıllar geçtikçe şunu çok net görüyoruz ki; ihtiyaçlarımız her ne kadar benzer olsa da, isteklerimiz her geçen gün farklılaşıyor. Amaçlar geçmiştekiyle aynı olsa da araçlar farklılık gösteriyor. Bu farklılaşmanın sonucunda da elbette farklılığı sunabilenler başarılı oluyor. Fark yaratamayanlar ve geleceği okuyamayanlar ise eninde sonunda sıradanlaşıyor.

Farklı sektörlere güçlü giriş yapan ve pazar paylarını hızla artıran şirketlerin teknoloji, Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşmayı doğru biçimde harmanladıklarını görüyoruz. Bazıları kullanım kolaylığı sunmak adına yalınlığa odaklanıyor, bazıları ise kalitenin lüks tasarımdan geçtiğini savunuyor.
Tam da bu noktada, inovasyonun ne denli önemli olduğu bir kez daha karşımıza çıkıyor. Aslında inovasyonun, temel olarak yaratıcı düşünceden başladığını net bir biçimde görüyoruz. Ancak sadece düşünmenin yetmediği, fikir aşamasından sonra harekete geçmenin ve yol almanın ne denli hayati olduğunu her seferinde tecrübe ediyoruz.”

KAZANAN HEPİMİZ OLACAĞIZ

İnovasyona ilişkin istatistiki verilere de değinen Hüseyin Memişoğlu, ülkemizin Küresel İnovasyon Endeksi’nde 50. Sırada yer aldığına işaret ederek, üst sıraları zorlamak için ülke genelinde yapılan inovasyon odaklı çalışmaların öneminin altını çizdi, Memişoğlu, sözlerine şunları ilave etti:

“Bu gecenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese; yanımızda olan tüm katılımcılarımıza, kıymetli jüri üyelerimize, DENİB Yarışma Komitemize, değerli sponsorlarımıza ve birkaç saat sürecek final gecesi için, işin mutfak kısmında hiç durmadan aylardır çalışan ekibimize şahsım ve yönetim kurulumuz adına teşekkür ediyorum. Finalde yarışacak tüm genç mucitlerimize eğitim ve meslek hayatlarında bir kez daha başarılar diliyorum. İnanın, bu gece sadece birkaç kazanan olmayacak. Kazanan hepimiz olacağız.”

KAZANANLAR AÇIKLANDI

Burak-Kıvanç ikilisinin da illüzyon gösterisi sunduğu gecede kazanlar açıklandı ve dereceye girenler:

LİSE KATEGORİSİ
1. Emine Zengin– Yaşar Kımıl Fen Lisesi Öğrencisi, Öğretmeni Mustafa Erden
2. Eren Okul- Özel Gelişim Temel Lisesi Öğrencisi, Öğretmeni Feriştah Selcen Okul
3. Ömer Faruk Okal- Nezihe Derya Baltalı Bilim Sanat Merkezi Lisesi Öğrencisi, Öğretmeni Bilge Yıldırımoğlu
Jüri ÖdülüYunus Ömercioğlu- Denizli Organize Sanayi Bölgesi MTAL Lisesi Öğrencisi, Öğretmeni Süleyman Tepeli

ORTAOKUL KATEGORİSİ
1. Sudenaz Sakallıoğlu- Hayırseverler Ortaokulu Öğrencisi, Öğretmeni Demet Gülcan
2. Buket Şenel–PEV Koleji Öğrencisi, Öğretmeni Yener Çelik
3. Bengisu Berra Akay- Bengisu Erten– Hayırseverler Ortaokulu Öğrencisi, Öğretmeni Devlet Demet Gülcan
Jüri Ödülü Doğan Seyfi Coşgun–Esentepe Ortaokulu Öğrencisi, Öğretmeni Ahmet Faruk Özyılmaz

İLKOKUL KATEGORİSİ
1. Zeynep Kart- Nezihe Derya Baltalı Bilim Sanat Merkezi İlkokullu Öğrencisi, Öğretmeni Dudu Kaya
2. Ömer Demirtaş–Ülker Yörükoğlu Bilim Sanat Merkezi İlkokulu öğrencisi, Öğretmeni Aysel Çalık
3. Ceylin Küçükkaplan– Pamukkale Atatürk İlkokulu Öğrencisi, Öğretmeni Nuran Yaşa
Jüri Ödülü MelihKerem Akgüneş- Nezihe Derya Baltalı Bilim Sanat Merkezi İlkokulu Öğrencisi, Öğretmeni Ahmet Okul